'Yem fiyatlarına müdahale edilmezse üretim duracak'

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin yazılı bir açıklama yaparak, yem fiyatlarındaki yükselişi değerlendirdi. Yem fiyatlarındaki yükselişe çözüm bulunmazsa, ülke çapında büyük sorunların ortaya çıkacağını belirten Aytekin 'Yerli ve milli edebiyatı yapanlara hodri meydan, gelsinler bu fiyatlara el atsınlar, milliliklerini görelim' dedi.
Çarşamba, 12 Eylül 2018 11:49

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin yazılı bir açıklama yaparak, yem fiyatlarındaki yükselişi değerlendirdi. Yem fiyatlarındaki yükselişe çözüm bulunmazsa, ülke çapında büyük sorunların ortaya çıkacağını belirten Aytekin “ yerli milli edebiyatı yapanlara hodri meydan, gelsinler bu fiyatlara el atsınlar, milliliklerini görelim” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklamalarında satır başları şöyle:

  • Balıkesir, Türkiye’de hayvancılığın önemli bir kenti. Başta Bandırma bölümündeki entegre üretim alanları olmak üzere tüm kırsal bölgelerde çiftçi yem fiyatlarından şikayetçi. Son bir yılda yaşanan zamlar yüzde 50 seviyelerine gelmişken, çiftçi hayvansal üretim yapmak yerine hayvanlarını et kombinalarına yollamaya başladı. Her fırsatta yerli milli edebiyatı yapanlar, telefon parçalayanlar, doların turşusunu kurma süper zekalılığını sergileyenler söz konusu köylü olunca her şeye körler. Hodri meydan, gelsinler bu yem fiyatlarına el atsınlar, teşvik de bulunsunlar bizde ne kadar milli olduklarını görelim.
  • Türkiye’de  çiftçilik ve hayvancılık tarihinde görülmemiş bir krizin içindeyiz. Temmuz ayından bugüne yem fiyatlarındaki artış, çiftçileri ve hayvancılıkla uğraşan köylüleri ve entegre kanatlı hayvan besicilerini kara kara düşündürüyor. 32 liraya alınan yemin torbası şimdi 60 liraya geldi. Yoncadaki yıllık fiyat artışı yüzde 21, süt yeminde yüzde 26, besi yeminde yüzde 28, silajlık mısırda yüzde 29, samanda yüzde 38, korungada yüzde 50 oldu.
  • Her fırsatta milli ve yerli diye konuşanlar, yerli yem sanayisini hiç gündemlerine almıyorlar. Meraları işlevi dışında kullanıp kurutanlar, verimli ovaların atıl bırakılmasına göz yumanlar bu işin sorumlusudur. Zonguldak yüzölçümü büyüklüğünde arazilerin çiftçiler tarafından ekilmekten vazgeçilmesine rağmen kalkıp Sudan’da arazi kiralamak bu ülkenin çiftçisine hakaret etmektir.
  • Yem fiyatlarındaki yükselişin dış güçlerle işi yoktur. Bu artışta depocular, stokçular kimse tek tek açıklanmalı ve kamuoyuna teşhir edilmeli ve cezalandırılmalıdır. Eğer bu duruma bir an evvel tedbir alınmazsa ve eski bakan Fakıbaba zamanında verilen sözler tutulmazsa başta Balıkesir olmak üzere tüm ülkede zar zor ayakta durmaya çalışan besici, çiftçi iflas edecek ve ülkede üretim duracaktır.