Afganistan'da geçtiğimiz yıl 3 bin 800 sivil hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre Afganistan’daki çatışmalarda ölen sivillerin sayısı 2018’de son dokuz yılın en yüksek seviyesine çıktı. 2018 yılında yaklaşık 3 bin 800 sivil, çatışmalarda hayatını kaybetti.
Pazar, 24 Şubat 2019 20:12

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu'nun (UNAMA) raporuna göre, 2018 yılında Afganistan'daki silahlı çatışmalarda ölen sivillerin sayısı rekor seviyeye yükseldi. Sivil ölümler bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 3 bin 804 olarak kayıtlara geçti. Ölenlerin 927'sinin çocuk olduğu açıklandı.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre raporda kurbanların sayısının artmasında başlıca etmen, Taliban ve IŞİD tarafından "hedef gözeterek” sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırılar. Afganistan'da geçen yıl çoğu başkent Kabil'de olmak üzere 65 intihar saldırısı düzenlendi. Yaklaşık 2 bin 200 sivilin ölümünden radikal İslamcı Taliban ile IŞİD sorumlu tutuluyor.

Raporda ABD ve Afganistan ordusunun sayısı artan hava saldırılarının da sivil ölümlerin artışında önemli rol oynadığı kaydedildi. Geçen yıl 536 sivilin bu tür hava saldırılarında öldürüldüğü ifade edildi. Binden fazla sivilin de hükümet ve müttefiklerinin düzenlediği operasyonlarda hayatını kaybettiği tespit edildi.

Birleşmiş Milletler'in 10 yıl önce tutmaya başladığı kayıtlara göre Afganistan'daki çatışmalarda bu süre içerisinde en az 32 bin sivil hayatını kaybetti. Yaklaşık 60 bin kişi de yaralandı.