ABD Dışişleri Bakanı, 'çocuk askerler yasası'nı ihlalle suçlanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, 2008 yılında kabul edilen "çocuk askerleri yasası"nı ihlal etmekle suçlanıyor.
Dış Haberler
Salı, 21 Kasım 2017 20:53

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından çocuk savaşçıları silah altına alan bazı ülkelerle ilgili federal yasayı ihlal ettiği iddia edildi.

Reuters’ın haberine göre, Rex Tillerson’un çocuk savaşçıları silah altına alan bazı ülkeleri koruduğu belirtildi.

ABD'de çocuk askerler ile ilgili yasanın 2008 yılında geçtiği belirtilerek, yasada 18 yaşın altındaki çocukları askere alan ülke ile askeri ittifakın bitirileceği ifadeleri yer alıyor.

2008'de ABD Senatosu'ndan geçen Çocuk Savaşçı Kullanım Suçluları Listesi'nde Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Mali, Suriye ve Yemen gibi ülkelerin yer aldığı bildiriliyor.

Yasanın ulusal çıkarların gerektirdiği durumlar dışında, listede yer alan ülkelerin ABD'den yardım, eğitim ya da silah desteği almasını yasakladığı biliniyor.

Öte yandan çocuk savaşçıları önleme konusunda, "az gayret gösteren ya da hiç göstermeyen" ülkelerle, “samimi olarak gayret gösteren fakat daha çok çalışması gerekenlerin" bir şekilde ayırt edilmesi gerektiğinin, Tillerson'ın danışmanları tarafından da öne sürüldüğü belirtildi.

Barack Obama döneminde ise, ülkenin ulusal çıkarları doğrultusunda bazı çocuk asker kullanan ülkeler için istisna oluşturulduğu öne sürüldü.

İnsan Hakları Gözlemevi, Barack Obama’nın pek çok ülkeye taviz verdiğini belirterek, geçen yasanın gerçek bir farklılık oluşturduğunu belirtmişti.