YSK Şırnak kararını açıkladı

HDP'nin, binlerce taşımalı asker, polis ve korucunun oylarıyla seçim sonucunun belirlendiğini belirttiği merkez, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinin de aralarında bulunduğu 10 yer için YSK'ye yaptığı olağanüstü itiraz, 'Müessir hal değil' gerekçesiyle reddedildi.
Çarşamba, 24 Nisan 2019 12:38

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerinde binlerce asker, polis ve korucunun usulsüz bir şekilde kaydırıldığını belirttiği kente bağlı bazı yerlerde seçimin iptali ve yenilenmesi için bir süre önce Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) olağanüstü itirazda bulunmuştu. 
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Şırnak merkez ve bağlı Kasrik beldesi, Güçlükonak ve bağlı Fındık Beldesi, Uludere merkez ve bağlı Şenoba ile Hilal beldeleri, İdil'e bağlı Sırtköy Beldesi, Beytüşşebap merkez ve Silopi'ye bağlı Görümlü Beldesi'nde seçimlerin yenilenmesi talebiyle YSK’ye yapılan olağanüstü itiraz reddedildi. 
 
YSK, ret gerekçesinde, dilekçede yer alan hususların seçim sonucuna müessir haller olarak değerlendirilemeyeceği iddiasında bulundu. YSK, kesinleşmiş seçmen kütüğündeki usulsüzlük iddialarının olağanüstü itirazla seçimin iptal nedeni olamayacağından, talebinin reddedilmesine karar verildiği belirtti.  
 
 İtirazda bulunan isim HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, taşıma seçmenlerle seçimin kaderinin değiştiğini vurgulayarak, gerekli hukuki işlemleri sürdüreceklerini aktardı.