Türk Akımı'nda ilk gaz sevkiyatı 2016'da

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Karadeniz’in altından geçerek Türkiye’ye ulaşacak Türk Akımı'ndan ilk sevkiyatın Aralık 2016’da yapılmasını planladıklarını açıkladı.
Salı, 27 Ocak 2015 19:40

Rusya’nın Güney Akım projesini iptal ederek inşasına karar verdiği Türk Akımı’nda detaylar netleşmeye başladı. Ankara’da Enerji Bakanı ile görüşen Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Karadeniz’in altından geçerek Türkiye’ye ulaşacak Türk Akımı'ndan ilk gaz sevkiyatı için tarih açıkladı;buna göre ilk gazın Aralık 2016’da gönderilmesi hedefleniyor.

Miller; “Bizim öncelikli hedefimiz, Türkiye topraklarında güzergâhın analizini yaparak, denizden çıkış noktasını belirlemek. Burada Türkiye tüketicilerine doğalgaz teslim noktasını da belirlemek istiyoruz. Yunanistan sınırında ulaşılacak noktanın da belirlenmesi gerekiyor. Biz bu yılın ikinci çeyreğinde doğalgaz boru hattı ile ilgili hükümetler arası doğalgaz anlaşması imzalamayı planlıyoruz. Buna göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlk doğalgaz, Türkiye topraklarında Aralık 2016’da verilecek.” dedi.

CHA'nın haberine göre; Türk Akımı'nın eski Güney Akımı güzergâhından geçerek Bulgaristan yerine Trakya’dan Türkiye sınırına ulaşması planlanıyor. Karadeniz’in altından geçecek kısmın ise 660 kilometre uzunluğunda olması öngörülüyor. Türkiye’nin, Yunanistan sınırına ulaşacak kara üzerinden inşa edilecek hat ise 250 kilometre uzunluğunda olacak.

Gazprom, Karadeniz’in altından geçecek hattın tamamını kendisi inşa edecek. Gazprom, yeni hattın Türk ekonomik sahasına inşa edilecek kısmı ile ilgili resmi izinler için yarın başvuru yapacak. Türkiye topraklarından geçecek kısmın ortaklaşa yapılması planlanıyor. Katılım oranları ise gelecek toplantılarda belirlenecek.

Türk tarafında yetkili şirketin Botaş olması öngörülüyor. Bir hafta içinde Gazprom ve Botaş proje ile ilgili ana çalışmaların hayata geçirilmesi için ortak bir çalışma takvimi belirleyecek.