İran'dan soğan ithalatı başladı

İran'dan ithal edilen soğanlar Van'dan Türkiye'nin çeşitli kentlerine TIR'larla gönderiliyor. Manavlar ise gelen soğanların çoğunun bozuk ve yumuşamış olduğunu belirterek ithal soğana rağbetin az olduğunu vurguluyor.
Salı, 12 Şubat 2019 12:47

Geçen yıl yüzde 184 ile fiyatı en çok artan ürün olan kuru soğana ithalat yolu açılmasının ardından İran’dan soğan ithalatı başladı.

İthalat Rejimine Ek Karar ile kuru soğanda gümrük vergisi 28 Şubat'a kadar sıfırlanırken, Van'ın İran'a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan ithal soğanlar da girmeye başladı.

DHA’nın aktardığına göre yaklaşık 10 gündür ithal soğanların geldiğini belirten işçiler, günlük 3-4 TIR'ın sınırdan geçiş yaptığını söyledi. Her TIR'ın ortalama 22-23 ton aldığı belirtilirken, ithal soğanlar Van’dan Türkiye'nin diğer kentlerine gönderiliyor.

10 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, İran'dan kuru soğan ithalatının 10 gündür devam ettiğini söyleyerek, "Şu anda İran'dan yoğun bir şekilde kuru soğan ithal ediyoruz. Belli bir süresi var. 28 Şubat son tarih ama bu süre uzatılabilir. Bizim aldığımız bilgiye göre soğanın toptan satış fiyatları 3 lira civarında" dedi.

İTHAL SOĞANA RAĞBET AZ

Öte yandan İran'dan gelen ithal soğanlara Van'da rağbet oldukça az. Manavlar gelen kuru soğanların çok kalitesiz olduğunu belirterek, "Çünkü İran soğanlarında fire çok. Bir torba soğanın çoğunu bozuk veya yumuşamış olduğu için eliyoruz. Bizim yerli soğanlar daha iyi ve kaliteli. Belki bekleme süreleri olduğu için bu sorunlar yaşanıyor" diye konuştu.