Erdoğan’dan Merkez Bankası’na: Şu an sabır safham…

AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur artışının dolar 4,6 TL’ye ulaşana kadar anlaşılabilir olduğunu söylerken dolaraın 7’ye kadar çıkmasını ‘ekonomik suikast’ olarak niteledi. Erdoğan Merkez Bankası’nın dünkü faiz artırım kararını da değerlendirdi: ‘Şu an sabır safham, bu sabır bir yere kadar.’
Haber Merkezi
Cuma, 14 Eylül 2018 12:05

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşuyor. Ekonomideki gelişmeleri, özellikle kurdaki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, doların 4,6'ya kadar ulaşmasının anlaşılabileceğini söylerken 7'ye çıkmasını "ekonomik suikast" olarak niteledi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun dünkü 6,25 puanlık faiz artırımına da değinen Erdoğan, artışın oldukça yüksek olduğunu belirterek "Hadi buyur bağımsızlık. Şu an sabır safham, bu sabır bir yere kadar. Sadece bir kur manivelasıyla bir ülke terbiye edilemez" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

‘DÖVİZ YÜKSELİŞİNİ 4,6’YA KADAR ANLAYABİLİRDİK’

  • Seçim öncesi bir parça yükselen döviz kurunun düşmesi veya yatay seyre geçmesini beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık. ABD yönetiminin Türkiye ekonomisini hedef alan alçak bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Açık konuşmak gerekirse yıl başında 3,8 olan Mart başında bu durumu koruyan, Nisan başında 4 olan Mayıs başında 4,12 olan Haziran’da seçimlerin ertesi günü 4,6 olan döviz yükselişini buraya kadar anlayabilirdik.
  • Seçim belirsizliği nedeniyle buraya kadar olabilir diye baktık. Burdan sonrasını böyle değerlendiremiyoruz. Ağustosta 7 liraya yükselmesi ekonomik suikasttir. Böyle bir sonucun ortaya çıkması meselenin siyasi olduğuna işaret ediyor. Türkiye bir hukuk devletidir, bir kabile devleti değildir. Türkiye'nin yaşadığı bu hadise dünyada hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik bağımsızlığının olmadığının göstergesidir. İş ekonomi sınırlarını aştı, Türkiye'nin cezalandırılması boyutuna ulaştı.

MERKEZ BANKASI’NA: FAİZ TUTUYOR DA ENFLASYON NEDEN TUTMUYOR?

  • Bu saldırıyı belirli bir noktada durdurduk. Mücadelemiz amansız bir şekilde sürüyor. Maruz kaldığımız saldırının manivelası kur gibi görülse de asıl darbeyi enflasyon ve faiz olarak alıyoruz. Faizi yöneticiler belirler, enflasyonu yönetici belirlemez. Enflasyon faizin akışı ile oluşur. Merkez Bankası defalarca enflasyonu açıklamıştır ama enflasyon Merkez Bankası'nın açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yılsonunda revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi... Faiz tutuyor da enflasyon neden tutmuyor. Son olarak Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını da oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Hadi buyur bağımsızlık. Şu an sabır safham, bu sabır bir yere kadar. Sadece bir kur manivelasıyla bir ülke terbiye edilemez.

‘FİNANS KURULUŞLARINA İHTİYACIMIZ VAR’

  • Finans kuruluşlarına tabii ki ihtiyacımız var. Onlarsız bir ekonomi olmaz. Onların ayakta kalışı da bizim reel ekonomi ve yatırımcının güçlü olmasına bağlıdır. O tulumbaya suyu koymamız lazım ki tulumbadan su gelsin. Kişisel olarak faiz meselesine bakışımı bilmenizi isterim. Bu meseleyi gerek sizlerle gerek milletimle defalarca paylaştım.