CHP'li Levent Gök'ten defter yorumu: Meclis Başkanı'nı kutluyorum

CHP'li Levent Gök, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları tapelerinden geri dönüştürülerek yapılan "çevre dostu defterler" ile ilgili, "Meclis Başkanı'nı kutluyorum" dedi.
Perşembe, 29 Ocak 2015 17:31

Aylardır milletvekillerinden sır gibi saklanan ardından yayın yasağı getirilen Meclis Soruşturma Komisyonu belgeleri not defteri oldu. Meclis yönetiminin atık kağıtların değerlendirilmesi olarak açıkladığı bu işlem Meclis'te günün konusuydu.

Genel Kurul'da gündeme gelen defterleri muhalefet destekledi, iktidar tepki gösterdi. CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi: "Allah'ın sopası yok derler ya... Yıllarca sakladılar bunları, herkesin eline geçti" dedi. 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu'nda Maden Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde söz aldı.  Gök, bloknotlar nedeniyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i kutladığını belirterek, "Meclis Soruşturma Komisyonu raporu bir tuğladan daha kalın. Biz bunu halka nasıl anlatalım diye düşünürken, eksik olmasın, Meclis Başkanlığımız önemli bir çalışma yaptı ve herkese okunabilir bloknotlar gönderdi. Bin 178 sayfalık Soruşturma Komisyonu raporunu okuyamayan vatandaşlarımızın ve arkadaşlarımızın bilgisine sunuyorum. Sayfanın bir tanesini açıyoruz, TBMM Başbakanlığının bastırdığı bloknotta Rıza Sarraf diyor ki, 'Abi yarın güzel bir çikolata kutusu yaptır, çok pahalı olmasın, bir tane de gümüş tepsi al, 500 bini de yerleştir içine E.'ye götür, ona ver' diyor.

Gerçekten okunması kolay, cebe koyması kolay. Bin 178 sayfalık Meclis Soruşturma Komisyonu Raporunun taşınması da okunması da zor. Meclis Başkanlığı öyle güzel bir şey yapmış ki, 50-60 sayfalık bloknotları aldığınız zaman, metroda, evinizde okumanız mümkün, hangi telefonla kim konuşmuş. Böyle bir çalışmadan dolayı Meclis Başkanını kutluyorum. Yolsuzlukların halka mal edilmesi ve herkesin bilgilenmesi açısından yapılan bu çalışmayı bizde halka mal etmek için epeyce bu bloknotlardan edindik ve halkımıza dağıtıyoruz. Açtığınız zaman bütün yolsuzluk belgeleri burada teker teker yazılmış. Bu fikri veren, bunu basan ve bunu dağıtan tüm bürokrat arkadaşları teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim arzu ettiğimiz zaten halkımızın öğrenmesi. Biz zaten bunu aldık, örneğini çoğaltacağız, arzu eden herkese göndereceğiz" dedi.