Bilal filoyu büyütüyor: Yeni gemisi 18 milyon dolar

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonun baş aktörü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın gemi filosuna bir yenisini daha ekledi. 18 milyon dolara satın alınan yeni nehir tankerinin "gemi mi gemicik mi" olduğu ise tartışma konusu oldu.
Salı, 17 Şubat 2015 11:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, oğlu Necmettin Bilal Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen'in ortak olduğu BMZ Group Denizcilik Şirketi, M/T SHOVKET ALEKPEROVA isimli nehir tankerini 18 milyon dolara satın alarak "gemicik" filosunu büyütmeye devam ediyor.

Deniz Haber Ajansı'nın haberine göre, Palmali Denizcilik Şirketi'nin iştiraki, Malta'da yerleşik Armada Voyager Seven Şirketi'nin mülkiyetinde bulunan, 2014 yılında Beşiktaş Tersanesi'nde inşa edilen, 140 metre boyunda, 16 metre genişliğinde ve 7 bin 100 DWT kimyasal ürün taşıma kapasitesine sahip, M/T SHOVKET ALEKPEROVA isimli nehir tankeri, 18 milyon dolara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, oğlu Necmettin Bilal Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen'in ortak olduğu BMZ Group Denizcilik Şirketi'ne satıldı.

Daha önce Yardımcı ve Türkter Tersanesi'ne sipariş ettiği 5'i kesin 5'i opsiyonlu olan nehir tankeri siparişlerinden, opsiyonlu olan 5 tankerin siparişini iptal eden BMZ Group Denizcilik Şirketi, filoyu büyütmek için yaş ortalaması 2 olan, ikinci el tankerlere yöneldiği ve 2014 yılında Palmali'ye inşa edilen Armada Sınıfı M/T SHOVKET ALEKPEROVA isimli nehir tankerini satın aldığı kaydedildi.

Yeni Geminin denizcilikte 'kolay bayrak' diye tabir edilen Malta bayraklı olduğu, satın alma işlemlerinin de Malta üzerinden gerçekleştirildiği ileri sürülüyor.