AKP’li Yayman: Hükümet HDP’yle ortak açıklama yapacak

Erdoğan’ın “akil adamları” arasında yer alan ve 7 Haziran seçimleri için AKP’den aday adayı olan Hüseyin Yayman, yakında hükümetle HDP’nin “çözüm süreciyle” ilgili ortak bir açıklama yapacağını söyledi.
Çarşamba, 25 Şubat 2015 09:04

Hürriyet’te Ahmet Hakan’a röportaj veren Yayman, Türkiye’de “iki baharın” birden yaşanacağını, seçim öncesinde hükümetle HDP’nin birlikte açıklama yapabileceğini söyledi. Açıklamanın Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirildiği 15 Şubat’ta yapılmasının planlandığını ancak Kandil’in taktiksel yaklaşımı nedeniyle bunun gerçekleşmediğini ileri süren Yayman, PKK’nin Türkiye’de silah bıraktığını ilan edeceğini öne sürdü.

‘2013 PARADİGMASINA DÖNÜLECEK’

Öcalan’ın PKK Merkez Komitesi’ne bir mektup ilettiğini söyleyen Yayman, mektupta Öcalan’ın “Türkiye’de silahlı mücadelenin sonlandırılması ve çözüm sürecinin baştaki mutabakatlara bağlı olarak yürütülmesi konusunda çağrısı var” dedi. Öcalan’ın aynı çağrıyı 21 Mart 2013’te de yaptığını belirten Yayman, “2013 paradigmasına dönülecek. Bu konuda atılacak adımlar var ve bu adımlar konusunda İmralı ile devlet arasında, devlet ile HDP Heyeti arasında mutabakatlar var” diye devam etti.

‘PKK TÜRKİYE’DE EYLEMİ BIRAKACAK’

Yayman PKK’nin silah bırakmayacağını, Türkiye’de eylemi bırakacağını ileri sürdü. Yayman şöyle devam etti:

PKK Kongresi toplanacak ve ‘Türkiye’de silahlı mücadeleyi sonlandırdık’ diyecek. 2013’te başlayan ancak yarım kalan sınır dışına çekilme yeniden başlayacak ve tamamlanacak. Ama PKK silah bırakmayacak. Rojava meselesi ve Ortadoğu’daki altüst oluşlar devam ettiği için oradaki varlığını sürdürecek. Türkiye’deki çatışmadan çekilmiş olacak.