Tutuklu Halkbank yöneticisinin avukatları: Şahitler çekiniyor

Kritik davada yargılanan Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları, şahitlerin "çekindikleri" için ifade veremediklerini öne sürdü.
Pazar, 22 Ekim 2017 08:24

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları 27 Kasım’da başlaması planlanan Rıza Sarraf davası duruşmaları öncesinde savcılığın sunduğu delillere gizlilik kararının kaldırılmasını istediler.

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre gizlilik kararı olduğu için delilleri Türkiye’deki şahitlere gösteremediklerini belirten avukatlar, bu yüzden "şahit toplamakta zorlandıklarını" öne sürdü, ayrıca "potansiyel şahitlerin gizlilik kararı uyarınca kendilerinden kişisel bilgileri ABD mahkemesine vermekten çekindikleri" kaydedildi.

19 HAZİRAN’DA YASAKLANDI

Mahkemenin hakimi Richard Berman tarafından 19 Haziran’da davanın kanıtlarının savunma avukatlarının dışındaki kişilere gösterilmesi yasaklanmıştı.

Bu karar yüzünden potansiyel şahitlere ses kayıtlarını dinletemediklerini belirten avukatlar, duruşmaya hazırlanmakta zorlandıklarını, dolayısıyla Atilla’nın adil yargılanamayacağını belirttiler.

Savcılığın soruşturma detaylarının zaten kamuya açık bir şekilde bilindiği kaydedilen dilekçede, belgelerin herhangi bir gizli muhbir ya da tanık göstermediğini, bu nedenle kimsenin güvenliğinin tehlikeye atılmayacağı ileri sürüldü.

'ŞAHİTLER ÇEKİNİYOR'

Dilekçede bazı potansiyel şahitlerin ‘delillere gizlilik kararı’ formunu imzalamayı reddettikleri ve özel bilgilerini ABD mahkemesiyle paylaşmaktan çekindikleri kaydedildi.

Özellikle “WhatsApp” mesajlarının ve Halkbank ile direk ilgili olan havale makbuzlarının potansiyel şahitlere gösterilmesine izin verilmediği de belirtilen dilekçede, şahit bulmalarına rağmen hiçbir e-postanın gösterilemediğine de dikkat çekildi.