TBMM başkanı bugün seçiliyor

TBMM'de bugün Meclis Başkanı seçimi yapılacak. AKP'nin adayı yine İsmail Kahraman oldu
Pazartesi, 20 Kasım 2017 09:55

TBMM’nin 26. Dönem ikinci yarısında görev yapacak başkan bugün seçiliyor. Üç turda tamamlanması beklenen seçim için her parti aday çıkardı. Seçim saat 14.00’te başlayacak.

Habertürk'ün haberine göre, bugün yapılacak Meclis Başkanlığı seçiminde, AKP kendi isteği üzerine yeniden aday olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı destekleyecek. AKP her ihtimale karşı yedek bir aday daha çıkardı. Adana Milletvekili Tamer Dağlı da aday listesinde yer aldı.

Seçimde, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkâri Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu Meclis Başkanı adayı olarak yarışacak.

SEÇİM NASIL OLACAK?

 

 

İlk iki oylamada üye tam sayısının 3’te 2’si (367), üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Bu nedenle yeni başkanın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor.

Meclis Başkanlığı seçiminde yıllardır aday olmak isteyen İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu yine aday olamadı. Grup başkanvekilliklerinde de değişim olmamasına tepki gösterenlerin seçimde en azından ilk iki turda Tamer Dağlı’ya oy vermesi bekleniyor. Dağlı da AKP milletvekillerine yönelik, “Bana oy vermeyin” çalışması yapıyor.