TBMM Başkanı 3 milyonluk cipi böyle savundu: İhtiyaçtan alındı!

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın korumalarına alınan 3 milyon liralık beş cip kamuoyunda tartışma konusu olunca, Kahraman'ın basın ve halkla ilişkiler biriminden açıklama yapıldı. Açıklamada, "İhtiyaca binaen yapılan normal bir araç yenileme işini, toplumda yanlış algı oluşmasına sebebiyet verecek şekilde kullanmak gerçeklerle de basın ahlakıyla da bağdaşmamaktadır" denildi.
Salı, 13 Mart 2018 10:18

TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ı korumak için alınan 3 milyon liralık araçlarla ilgili açıklama yaptı: "İhtiyaca binaen yapılan normal bir araç yenileme işini, toplumda yanlış algı oluşmasına sebebiyet verecek şekilde kullanmak gerçeklerle de basın ahlakıyla da bağdaşmamaktadır."

TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığından yapılan açıklamada, devlette, makamlarda koruma uygulaması tabii olduğu gibi koruma gayesiyle kullanılan araçların yenilenmesi ihtiyacının da olağan bir durum olduğu ifade edildi.

ÖNCEKİLER İHTİYACA CEVAP VERMİYORMUŞ!

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Kimi 2006 kimisi 2011 model olan ve yıllardır kullanılan ekonomik ömrünü tamamlamış koruma araçlarının, sürekli ortaya çıkan bakım, onarım, tamir masrafları ve ihtiyaca cevap verememesi gibi teknik sebepler dolayısıyla TBMM Koruma Daire Başkanlığının talebi doğrultusunda yeni araç alımı zorunlu hale gelmiştir." 

BİR DE "BASIN AHLAKI" DERSİ VERDİLER

Açıkamada, asgari ücretin bin 603, açlık sınırının bin 658 lira olduğu Türkiye'de bir kişinin korunması için 3 milyonluk beş cip satın alınmasını eleştirel bir dille duyuran gazeteler de eleştirildi.  

"Basın ahlakından" söz edilen açıklamada şöyle denildi: 

"Söz konusu araçlar, piyasa şartlarına göre makul rakamlarla Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla 2017 mali yıl bütçesinden 16 Kasım 2017 tarihinde alınmıştır. Konunun, araç alımlarının gerçekleştiği tarihten 4 ay sonra abartılı ve zihinleri bulandırmaya yönelik olarak gündeme taşınması, iyi niyetten uzak bir anlayışı göstermektedir. İhtiyaca binaen yapılan normal bir araç yenileme işini, toplumda yanlış algı oluşmasına sebebiyet verecek şekilde kullanmak gerçeklerle de basın ahlakıyla da bağdaşmamaktadır."