Sınır kapılarında 'dönüş' yoğunluğu: 39 bin kişi çıkış yaptı, geriye çöpler kaldı

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Kapıkule'nin de aralarında bulunduğu sınır kapılarından son 24 saatte 9 bin 887 araçla yaklaşık 39 bin 610 kişi çıkış yaparken, geriye yol kenarlarında çöpler kaldı.
Salı, 29 Ağustos 2017 10:54

Trakya gümrüklerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Yaz tatillerini geçirdikten sonra yaşadıkları ülkelerine dönmek için yola çıkanlar günlerdir Yunanistan açılan İpsala ve Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturdu.

Hafta sonundan itibaren Kapıkule'de oluşan kuyruklara ihracat yükü taşıyan TIR araçlarının yarattığı yoğunluk da eklendi. Kapıkule'ye giden yolun bir şerifi TIR araçları kuyruğu, diğer iki şerit ise çıkış yapmak için gelen gurbetçi araçlarıyla doldu.

Bulgaristan'a çıkış yapmak için geçen Cuma gününden bu yana sıraya giren TIR'lar Kapıkule Sınır Kapısı'nda 17, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise 9 kilometre kuyruk oluşturdu. Kapıkule'de kuyrukta bekleyen TIR sürücü, her hafta kuyrukların uzadığını ve sırada beklerken kişisel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarından yakındı. Almanya'ya yük taşıyan TIR sürücüsü Faruk Sert, "Her geldiğimiz uzun uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyoruz. TIR sürücülerinin kaderi gibi, kuyruk çilesi bitmiyor. Bunlara bir çözüm bulunması gerekiyor" dedi.

Yaz tatillerinin ardından dönüşe geçenlerin gümrük dışına taşarak 15 kilometreleri bulan kuyrukları ise bugün itibariyle 2'ye kadar geriledi. Gurbetçilerin kuyruklarından geriye çöpleri kalırken, çift şeritli yolun orta bariyerleri arasına onlarca çöp atıldığı görüldü. Karayolları sorumluluğunda olan çöplerin günlerdir toplanmadığını kaydedildi.