Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hâkim karşısında

Fethullah Gülen cemaatinin medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan bugün ilk kez hâkim karşısına çıkıyor.
Pazartesi, 19 Haziran 2017 11:01

"Fethullah Gülen cemaatinin darbe girişimine iştirak eden medya unsurları soruşturması” adıyla haklarında dava açılan yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 sanıktan tutuklu bulunan 6'sı bugün ilk kez hâkim karşısına çıkacaç

Çağlayan Adalet Sarayında bulunan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan davada, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı için üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak’ın darbe girişimini öncesinden bildikleri, darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları iddia ediliyor.

Bu üç isim hakkında, darbeye teşebbüs suçunu oluşturan “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.