Milli savunma ve içişleri bakanlıkları 316 tıp öğrencisi arıyor

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde tıp eğitimi alan öğrencilere askeri hekim olma yolu açıldı. İlk etapta taban puan aranmayan yatay geçişle 316 öğrenci alımı için kontenjan hazırlandı.
Perşembe, 14 Eylül 2017 12:01

GATA'nın görevlerini üstlenen Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın askeri hekim ihtiyacını karşılamak üzere tıp fakültelerinden yatay geçişle 316 öğrenciyi bünyesine katacağını duyurdu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, 15 Temmuz sonrasında Gülhane Askeri Tıp Akademisine bağlı Tıp Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Hemşirelik Yüksek Okulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsünün Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesine devrolduğunu söyledi.

120 ÖĞRENCİ ALINMIŞTI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve İçişleri Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde yaklaşık 120 üniformalı öğrenci kabul ettiklerini, bu sayıya ilaveten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesine, tıp fakültelerinin ara sınıflarından Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nam ve hesabına öğrenci alınacağını açıkladı.

TABAN PUAN ŞARTI ARANMAYACAK, EMEKLİLİK HAKKI ÖĞRENCİLİKLE BAŞLAYACAK

Erdöl, konuyla alakalı şunları söyledi:

"Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda 2017-2018 eğitim-öğretim Yılı için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi 2, 3, 4 ve 5. sınıflara her sınıf için MSB nam ve hesabına 55 erkek 10 bayan öğrenci, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı nam ve hesabına 10 erkek 4 bayan öğrenci olmak üzere Tıp Fakültelerinden yatay geçişle öğrenci alacağız. Alacağımız bu öğrencilerde taban puan şartı aramayacağız. MSB ve İçişleri Bakanlığı nam ve hesabına eğitim gördüklerinden dolayı devletimiz onların tüm ihtiyaçlarını (yurt, yemek, kitap, kıyafet) karşılayacaktır. Mezun oldukları zaman da üniformalı subay hekim olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda, kıtalarda hizmet yapacaklar."