Milli Savunma Bakanı'ndan 'NATO' açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Rusya ile ilişkilerimizin gelişiyor olması, NATO ile bağlarımızın zayıflayacağı anlamına gelmez. Evet, NATO ile ittifak dayanışması içerisinde kararlı şekilde yolumuza devam edeceğiz" dedi
Perşembe, 12 Ocak 2017 12:36

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ankara'dadüzenlenen 9'uncu Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu. Türkiye-NATO ilişkilerine ilişkin açıklamada bulunan Işık, "Türkiye, NATO'nun önemli bir üyesidir. NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahiptir ve Türkiye, NATO'ya verdiği tüm taahhütlerine bağlıdır" dedi.

"Rusya ile ilişkilerimizin gelişiyor olması, NATO ile bağlarımızın zayıflayacağı anlamına gelmez" diyen Işık, "Evet, NATO ile ittifak dayanışması içerisinde kararlı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Türkiye'den kaynaklanan sorun, bugüne kadar olmadı, bundan sonra da olmayacak; NATO, Türkiye'ye karşı taahhütlerini yerine getirmediği için NATO'yu da eleştirme hakkımızı saklı tutuyoruz. Bunu zaman zaman yapıyoruz. DEAŞ ile mücadele edeceğiz, diye bölgede kuvvet konuşlandıran NATO ülkeleri başta olmak üzere ülkeler, Türkiye'nin DEAŞ'la mücadelesine destek vermezse biz bunu eleştirme hakkına sahibiz. Hiç kimse Türkiye'yi her şeyi olduğu gibi kabullenen, kendisine yönelik taahhütlerin yerine getirilmemesinde dahi sesini çıkarmayan bir ülke olarak beklemesin" ifadelerini kullandı.