Erdoğan: MİT'in güçlenerek devam etmesi gerekiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na bağlanmasına ilişkin açıklamada bulunarak, "MİT'in bundan sonra güçlenerek devam etmesi gerekiyor" dedi.
Pazartesi, 28 Ağustos 2017 20:33

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında canlı yayında konuşuyor.

'NERELERE VARMAK İSTEDİĞİMİZİN BİR ADIMI'

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

"Çankaya'da başlayıp Beştepe'de devam eden bu süreç neler yapmak istediğimizin nerelere varmak istediğimizin bir adımıdır. Fiziki yapılanmayı önemsediğim gibi zihinsel yapılanmayı da çok önemsedim. Her şeyden önce mekana insanın sokulması değil insana göre mekanın hazırlanması çok önemli. Biz Çankaya'ya geldiğimizde personelimin yerleştirileceği yerlerin dahi olmadığını gördüm. Bu tabi bir Cumhurbaşkanlığı makamı için olur bir şey değildi. Cumhurbaşkanlığı milletimiz tarafından bizlere layık görüldükten sonra Beştepe'de zaten hazırlıklarımız buna göreydi ve şu anda Beştepe'de bu mekanda burası malum Kongre Merkezi'miz. Bütün personelimizin genel sekreterinden yardımcılarına varıncaya kadar hepsinin mekanı mevcut ve huzur içinde çalışmalarını sürdürüyorlar. 2019'a burada 5 milyon kitaplık bir kütüphane yapmaya çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir ve bu devlete yakışan ne ise bizim bunu yapmamız gerekiyordu. Biz de 28 Ağustos 2014'ten sonra bu adımı attık."

'GÜÇLENEREK DEVAM EDECEK'

"İstihbaratın başı devletin başına bağlı olmalı. MİT'in bundan sonra güçlenerek devam etmesi gerekiyor. Devletin başına bağlı olmazsa hareket kabiliyetini kaybeder. Bu istihbarat bilgileri gelsin ki, ona göre adım atmamız gerekirse gereğini yapalım."

'ÇANAKKALE'YE GİDENLER VOTKA MI DERSİNİZ ŞARAP MI DERSİNİZ...'

"En önemli hayal ne dedik 2071. 3 yaşındaki çocuklarımız 2071'den nereye varacak onlar 60 yaşına varacak bu önemli bir hedef. 3 yaşındaki yavrular bu hikayeyi yazacak ve tatbik edecek. Biz seçilme yaşını 30'dan 25'e sonra 18'e indirdik. Seçme hakkı veriyorsun seçilme hakkı vermiyorsun. Zor olan seçmektir. Zor olanı veriyorsun da kolay olanı niye vermiyorsun? Bu millet Fatih Sultan Mehmet ile en güzelini vermiş. Demekki olabiliyor. Bizim gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmemiz gerek. Onları hayat ile buluşturarak geleceğe hazırlamak gerek. Malazgirt'te 50 bini aşkın genç geldi. Çanakkale'ye gidenler votka mı dersiniz şarap mı dersiniz ama bizim gençlerimiz tek bayrak tek millet tek vatan dedi."