Balık sezonu açıldı, halde ilk fiyatlar belli oldu

Denizde avlanma yasağının sona ermesi ardından balıkçılar kasa kasa balıkla Bandırma Balık Hali'ne döndü. Mezat sonucu sardalyanın kasası 40-50 lira, tekirin kasası 70-80 liradan satılırken, palamutun çifti ise 25 liradan verildi.
Pazartesi, 04 Eylül 2017 09:22

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde denizde avlanma yasağının sona ermesi ardından balıkçılar kasa kasa balıkla Bandırma Balık Hali'ne döndü. Mezat sonucu sardalyanın kasası 40-50 lira, tekirin 70-80 liradan satılırken, palamutun çifti ise 25 liradan verildi.

Denizde av yasağının sona ermesi ardından tekneleriyle Marmara'ya açılan balıkçılar, kasalar dolusu sardalya, istavrit, mezgit, bako, palamut, tekir, uskumru, kolyoz ile geri döndü. Sezonun ilk balık avına çıkan Recep Karaman'ın 'Karamanlar'  teknesi 250, 'Ekrem Reis' isimli tekne ise 150 kasa sardalye balığı ile Bandırma Su Ürünleri Haline yanaştı. 

Recep Karaman, "İlk sefer olmasına rağmen iyi balık aldık. Tercübelerime dayanarak iyi bir balık sezonu geçireceğimizi düşünüyorum" dedi.

Balık komisyoncusu Emin Gürel de sezona iyi başladıklarını söyleyerek Çok güzel bir sezona başladık. Harika balık var. Umarım devamı gelir" dedi.

Kurban bayramı nedeniyle alıcının fazla olmadığı balık halinde yapılan mezatta renkli görüntüler ortaya çıktı. Balıkçı esnafı sezonun ilk balıklarını alabilmek için birbirleriyle yarıştı. Hale az miktarda gelen iki kasa lüfer ve çinekop ise alıcıların ilgi odağı oldu. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Bandırma Balık Hali personellerinden Özcan Ateş, "Bugün halimize 500 kasa sardalya, 320 kasa tekir, 180 kasa uskumru, 250 kasa bako balıkları ile 150 çift palamut geldi. Bayram nedeniyle balıkların tümü alıcı bulamadı. Bu balıkları, çevre illere gönderdik" dedi.

Özcan Ateş, ilk gün sardalyanın kasasının 40-50, uskumrunun 250-300, tekirin 70-80 lira, palamutun çiftinin ise 25 liradan satıldığını ekledi.