Ankara'da devlet hastaneleri kapatılıyor: Yurttaşlar özel hastanelere teslim ediliyor

Ankara’da bulunan 13 devlet hastanesi kapatılarak yurttaşlar yeni açılacak özel hastanelere mecbur bırakılacak.
İlker Belek
Cuma, 15 Eylül 2017 08:02

Ankara’nın iki sağlık bölgesi mevcut: Bilkent ve Etlik bölgeleri. Her ikisinde de devasa şehir hastanesi projeleri sona yaklaşıyor.

ODTÜ ormanına yapılan son saldırı da zaten bu vesileyle gerçekleştirildi. Bilkent şehir hastanesinin ulaşım planlaması yapılmadığı için ODTÜ ormanı 4.5 km uzunluğunda 50 metre genişliğinde yok edildi. Çevresinde önümüzdeki kısa süre içinde yükselecek beton yığınlarının yaratacağı tahribat ayrıca düşünülmeli.

2U1K isimli mühendislik ve danışmanlık firmasının Ankara Etlik Hastane Sağlık Hizmetleri İşletme Yatırım AŞ adına 2014 sonunda hazırladığı Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme (ÇSED) Raporu’nda konunun bütün ayrıntıları sergilenmiş.

Buna göre Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle birlikte Ankara merkezinde on yıllardır hizmet vermekte olan 12 kamu hastanesi (raporda 13 deniliyor, ama sonuncunun ismi belirtilmemiş) kapatılacak ve bu kurumların personeli de bu iki şehir hastanesine tayin edilecek:

Sami Ulus Doğum ve Çocuk Hastanesi,

Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Altındağ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi,

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Ulus Devlet Hastanesi,

Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi,

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi,

Abdurrahman Yurtasan Onkoloji Hastanesi ve

Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Ankaralılar bilir. Bunlar kentin değişik noktalarına dağılmış ve pek çok sorunları olmakla birlikte halkın ulaşabildiği çok önemli kurumlardır. İki şehir hastanesi Ankara kent merkezini hastanesiz bırakıyor, halkın sağlık hizmetine ulaşımını neredeyse olanaksız kılıyor. İşin bir de acil hizmetler boyutunun bulunduğunu düşünün.

ÖZEL SAĞLIK SEKTÖRÜNE TESLİM EDİLİYOR

Bu gelişmenin kaçınılmaz sonuçlarından birisi de kamunun boşaltacağı Ankara kent merkezinin özel sektör tarafından paylaşılacak olmasıdır.

Bunun şehir hastaneleri projesinin özel olarak amaçladığı bir sonuç olduğu ortada.

Sağlık Bakanlığı bir süredir özel hastanelere ruhsat verme işlemini durdurmuştu. Şimdi çok kısa süreliğine ruhsat işlemlerinin yeniden açıldığı duyumları geliyor. Muhtemelen, pek çok şehir hastanesi projesinde sona yaklaşılırken Sağlık Bakanlığı kent merkezlerini özel şirketler arasında pay ediyor.

Düşünsenize fakülte hastaneleri dışında 5.5 milyon nüfuslu koca kentin içinde hiçbir kamu hastanesi yok. Ne pazar ama.

Konuyu tartışırken hep şehir hastaneleri projelerini üstlenmiş şirketlere aktarılacak devasa rantı konuşuyoruz. Oysa işin bir de bu yönü ver ve sermaye bir sınıf olarak bu işten büyük kazanç elde edecek.


Kaynak:

http://www.aeh.com.tr/assets/pdf/Etlik_ESKP_CSED.pdf