AKP İstanbul'a ihanete devam ediyor: Yeşil alanın imarını değiştirip inşaata açtılar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, geçen yılın nisan ayında Bulgurlu’nun Çamlıca eteklerindeki "ağaçlandırılmayı bekleyen alan"da kalan yeşil alanın imar durumunu değiştirerek "konut ve ticaret" fonksiyonu verdiği ortaya çıktı.
Pazartesi, 11 Aralık 2017 08:41

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Biz bu şehre ihanet ettik, hâlâ da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum” sözlerini söylemesinden kısa süre sonra İstanbul’un Üsküdar ilçesinden bir ihanet daha yaşandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, geçen yılın nisan ayında Bulgurlu’nun Çamlıca eteklerindeki "ağaçlandırılmayı bekleyen alan"da kalan yeşil alanın imar durumunu değiştirerek "konut ve ticaret" fonksiyonu verdiği ortaya çıktı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre toplam 56 bin metrekarelik arazinin sadece bin metrekaresi ağaçlandırılmak üzere ayrıldı, 48 bin 300 metrekaresi ise inşaat alanı olarak belirlendi. Plan askıya çıktığında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) CHP’li meclis üyesi Nezih Küçükerden bir yeşil alanının daha beton yığınına dönüşmesine engel olmak için itiraz etti. Ancak itiraz kabul edilmedi.

İHALEDE AKP'Lİ ÜYE DE VAR

Şubat ayında TOKİ, bu alandan elde edilen 41 bin 570 metrekarelik arsayı ihaleye çıkardı. İhalede en yüksek teklif 1 milyar 242 milyon 500 bin lira toplam gelir, 472 milyon 150 bin lira idare payıyla Esta İnşaat ve A Yapı İş Ortaklığı’ndan geldi. Bu şirketlerden A Yapı’nın üç ortağından biri AKP’li İBB meclis üyesi Timur Soysal.

Yeşil alana yapılacak bu projeye tepki gösteren CHP’li Küçükerden şunları söyledi: “Yaklaşık 1 milyar 250 milyon rant elde edilen projede, bir İBB meclis üyesinin adının geçmesini etik bulmuyorum. Kaldı ki TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın 2009-2014 yılları arası İBB’de AKP grup başkan vekilliği yapması da konuyu hassaslaştırıyor.”