Ankara'da 16 ilçede su tarifesinde indirim

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 16 ilçede su tarifelerinde farklı kalemlerde indirim kararı aldığı bildirildi.
Çarşamba, 13 Aralık 2017 01:06

Ankara'da Büyükşehir kapsamında yer alan ilçelerin su tarifesinde 1 Ocak'tan itibaren indirim yapılacağı açıklandı.  

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, AKP grubunun önerisiyle Belediye Meclisine gelen indirime ilişkin önerge, tüm partilerin oy birliğiyle kabul edildi. İndirimler, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, su fiyat tarifelerindeki  değişikliğe ilişkin bilgi verdi. Tuna, şikayetlere neden olan, ödenmemiş borcundan dolayı veya  başka sebeplerden açma kapama işlemi yapılan abonelerden alınan 21,5 liralık ücretin, yaklaşık yüzde 30 indirim yapılarak 15 liraya,  Bütünşehir Yasası ile bağlanan ilçelerde merkezde 13 lira, mahallelerde ise 12  liraya düşürüldüğünü kaydetti.

Bütünşehir Yasası ile büyükşehir sınırları kapsamına alınan 16 ilçede konut ve işyerlerinden alınan su ve atıksu bedellerinde yüzde 5 oranında indirim yapıldığını bildiren Tuna, şu açıklamalarda bulundu:

 "Yine 16 ilçede hizmet bedelini, merkezde 5 liradan 3 liraya, köylerde  5 liradan 2 liraya düşürüyoruz.  Ankara genelinde bulunan mandıralarda da su ve atıksu bedelini yüzde 50 oranında düşürerek, 6,80 liradan 3,40 liraya çekiyoruz.  İmkanlarımız ölçüsünde halkımıza yönelik bu destek ve katkılarımız devam edecek.  Ankaramıza hayırlı olsun."