Friday, 26 December 2008 - 08:00

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde eylem


Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çalışanları ücretsiz yemek haklarının ellerinden alınması çabalarına karşı bir eylem gerçekleştirdiler.

soL (İstanbul) Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çalışanları Kamu Hastaneleri Birlikleri Yasa Tasarısı'nı protesto etmek ve ücretsiz yemek haklarının ellerinden alınmasına karşı çıkmak için eylem düzenlediler.

Hastane yönetiminin çalışanların ücretsiz yemek haklarını ellerinden aldığını ve geriye dönük ücret kesintisinin hukuk dışı bir uygulama olduğunu belirten emekçiler Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) tarafından hazırlanan ve geriye dönük kesinti yapılmasının hukuk dışı olduğunu, hastanelerde ücretsiz yemek yemenin sağlık çalışanlarının hem insani hem de yasal hakkı olduğunu belirten yaklaşık 1000 dilekçe hastane başhekimliğine iletti. 

Eylemde SES tarafından yapılan açıklamada, emekçilerden yemek parası almak isteyen zihniyetin aynı zamanda Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı ile kamusal sağlık hizmetini ve güvenceli çalışmayı ortadan kaldırmaya çalışan zihniyet olduğu belirtildi. Açıklamada hastane çalışanlarına düşük ücretle hizmet sunan ve hastane yerleşkesi içinde yer alan kreşin satılma girişimlerine de değinilerek "bu satışa izin vermeyeceğiz" denildi. 

Hastane çalışanları Ocak ayı itibariyle başlayacak olan yemekhaneye kartlı giriş uygulamasına karşı yemek boykotu ve her gün yemekhane önünde eylem yapma kararı aldı.  

Ekler

İletişim: habermerkezi@sol.org.tr - sol@sol.org.tr