Kaya Güvenç: 'Ankara'da umudu yeşerteceğiz'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Kaya Güvenç, Ankaralılar'ın üç MHP'li arasında tercih yapmak zorunda olmadığını vurguluyor. “Ankara'da umudu yeşerteceğiz” diyor.
Pazar, 23 Şubat 2014 14:54

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Kaya Güvenç, Yurt gazetesinden Seda Bugari'yle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) ortak sol adayı olarak seçime giren Özcan Kaya Güvenç söyleşisinin tamamını yayınlıyoruz.

Bahçelievler'i unutmadık
- Ankara Büyükşehir için CHP’den Mansur Yavaş, AKP’den Melih Gökçek’in adaylığı var. Siz bu iki ismi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu iki ismin çok konuşulması, Türkiye’deki siyasetin sağa kaydırılmak istenmesiyle ilgili bir durum. Ankara’da ben varım ortak sol aday olarak ama Türkiye'de benim gibi birçok aday daha var. Ankara’da şöyle bir düşünce var. İki parti olsun geri kalanları boş verin. Bu aslında uzun zamandan beri sermaye çevrelerinin Türkiye için arzu ettiği şey, yani sağa kaymış bir siyaset. Bu yüzden iki aday üzerinden bilinçli bir manzara gösteriyorlar. Ankara’da zaten HDP’nin adayını bir kenara bırakırsak üç büyük partinin adayı var. Üçünün de kökeni (MHP) aynı. Aralarında aykırı olan aday biziz. Bu isimler de operasyonun simgeleridir. Halkımız Piyangotepe ve Bahcelievler katliamlarını unutmadı.

Emekçi halk için adayız
- Sizin diğer adaylardan farkınız neler? Ankara’ya ne vaat ediyorsunuz?
Diğer adaylarla aramızda bir fark olduğunu kesin. Biz doğrudan doğruya insana bakıyoruz. Ankara’nın emekçi halkına bakıyoruz. Emekçi halkını sorunlarını çözmek için aday olduk. Bu sorunları dile getirmek için aday olduk. Bu sorunları halkla beraber çözmek için aday olduk. Herkes katılımcılık diyor biz demiyoruz. Çünkü biz zaten halkla birlikte karar vereceğiz. Tabii ki denetim mekanizmalarımız açık ama halkla birlikte karar vereceğiz. Seçimlerde gerçekte tek bir projemiz var. Emekçi halkın sorunlarını çözmek. En büyük proje budur! Halkın daha güzel bir ortamda yaşamaya hakkı var. Halkın daha güzel günler içinde yaşamaya hakkı var. Bunlar için çözüm getireceğiz.
- Hangi sloganla yola çıktınız?
“Biz hepimiz” diye bir sloganla yola çıktık. Kim peki bu hepimiz? Ankara’daki kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlıysa, emeklisiyle, engellisiye… Bütün bu insanlarla birlikte hep beraber çare, “Biz hepimiz!”

Ankaralı'nın yüzü gülecek
- Siz kazanırsanız Ankaralıları ne bekliyor?
Ankara halkının yüzü gülecek. Yayalar kırmızı ışıktan geçerken korkmayacak, sularını içerken içleri rahat olacak, otobüslere binerken ıstırap çekmeyecekler ve her şeyden evvel umuda doğru bir yürüyüşün başladığını görecekler. Biz umudu örgütlüyoruz. Biz umudu yeşertmeye çalışıyoruz. Aramızdaki en temel fark da bu. Onlar yoksulluğu örgütlerken, biz umudu, refahı örgütlüyoruz. Seçmen kitlemize sadece şunu söylüyoruz umut için yola çıktık, umudu yeşertmek için yola çıktık. Güzel bir yürüyüş yapıyoruz, keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Herkesi bu güzel yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.

Kaya Güvenç kimdir?
1945’te Osmaniye’de doğdu. Makina mühendisliği öğrenimini gördü. Askerlik görevinden sonra teknik eleman mücadelesinin içinde yer aldı. 12 Mart faşist darbesi döneminde 2 yıl tutuklu kaldı. Tutukluluk yıllarında “Kuklacı” adlı bir romanı Türkçe’ye çevirdi. 1970’li yıllarda Oda çalışmalarının yanı sıra Yeni Ülke Dergisi’nde yazarlık yaptı, 1980’lerin sonlarında Sosyalist Birlik Partisi kuruluş çalışmalarına katıldı. Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeliği, 1976-1978 yılları arasında TMMOB Genel Sekreterliği, 2000-2004 yılları arasında TMMOB Başkanlığı görevlerinde bulundu. TMMOB tarihi ile ilgili bir kitap yazdı. 2001 ekonomik krizinin hemen sonrasında 15 sendika, dernek ve meslek örgütünün oluşturduğu Emek Platformu’nun dönem sözcülüğünü yaptı. Halen Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesidir.

Merdan Yanardağ: Tereddütsüz Kaya Güvenç
Kurucu Genel Yayın Yönetmenimiz Merdan Yanardağ, Muğla E Tipi Cezaevi'nden yazdığı geçen haftaki yazısında, Ankara'da Kaya Güvenç'i desteklediğini belirterek şu satırları kaleme almıştı:
“Ankara’da TKP, ÖDP, Emekçi Hareket Partisi, Halkevleri ve bazı sosyalist gruplar ortak bir “sol aday” çıkardı. TMMOB eski genel başkanlarından Kaya Güvenç, cumhuriyetçilerden sosyalistlere kadar uzanan geniş bir kesimin ortak adayı olarak tanımlıyor kendisini. Ben Ankara’daki tek gerçek sol adayın Kaya Güvenç olduğunu düşünüyorum. Güvenç, tahmin edilenden daha yüksek bir oy alacak.Benim adayım Kaya Güvenç’tir.Tereddütsüz.”