THY müdürüne Hac hapsi

Hac döneminde Suudi Arabistan'a giden uçuş personelinin konaklaması için anlaşma yaptığı otelden kişi başı komisyon aldığı iddia edilen ve rüşvet suçundan yargılanan THY'nin Yer İşletmesi eski Başkan Yardımcısı Hamit Kahveci görevi kötüye kullanma suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Cumartesi, 04 Temmuz 2009 10:35

soL (HABER MERKEZİ) Suudi Arabistan'daki Cidde Marriott Oteli'nin müdürü ile yazılı sözleşme yapıp, götürdüğü her THY personeli için komisyon aldığı iddia edilen Hamit Kahveci hakkında, 2007'de açılan dava sonuçlandı.

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Hamit Kahveci'nin komisyon aldığını ortaya çıkaran THY Cidde Satış Müdürü İsmail Hakkı Turan ve Cidde'deki Jeddah Marriott Oteli'nin müdürü Wael Soueid tanık olarak dinlenmişti. Wael Soueid, mahkemede "Otel yönetimi olarak komisyon ücreti verebildiklerini ancak prensip olarak tüm sözleşmeleri belgelediklerini Hamit Kahveci'yle 2005 yılında 2 aylık dönem için sözleşme imzaladıklarını biri 53 bin 437, diğeri ise isteği üzerine Mohammed Ridha Cheikh adına 56 bin 445 Suudi Arabistan Riyali olmak üzere iki defa ödeme yaptıklarını belirtmişti. THY tarafından Kahveci hakkında, 5 Ekim 2005 tarihinde 25 bin YTL'lik manevi 109 bin 882 SR (37 bin YTL) tutarında ise maddi tazminat açıldığı kaydedildi.şık 35 bin YTL) olmak üzere iki defa ödeme yaptıklarını" belirtmişti.

Bu ifadeler üzerine, suçsuz olduğunu söyleyen Hamit Kahveci, "O otelden komisyon alındığı belgelerle ortaya çıkmıştır. Ancak o belgelerdeki imzalar bana ait değildir."demişti. Kahveci'nin rüşvet suçundan 4 yıldan 12 yıla kadar hapsi istenmiş, THY de 5 Ekim 2005 tarihinde 25 bin YTL'lik manevi 109 bin 882 SR tutarında ise maddi tazminat açmıştı.

Mahkeme, rüşvet suçunun unsurları oluşmadığı ama haksız menfaat temin etmesi nedeniyle ve görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verdi. Ceza 10 ay hapise çevrildi.