Adli Tıp Kurulu skandalı büyüyor

Adli Tıp Kurulu'ndan Vakit yazarı Üzmez'in cinsel istismar davasında lehine rapor verileceği için istifa eden Doç.Dr. Ayten Erdoğan’ın istifasından 10 gün önce de kurumdaki olumsuzlukları anlatan ve çözüm öneren dilekçe verdiği ortaya çıktı.
Pazartesi, 20 Nisan 2009 21:05

soL (HABER MERKEZİ) Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarına uğradığı öne sürülen B.Ç. için rapor verecek Adli Tıp Kurulu'ndan "Yine, ruh sağlığı bozulmadı raporu verilecek" diyerek istifa eden 6'ncı Adli Tıp İhtisas Kurulu Çocuk Psikiyatrisi üyesi Doç.Dr. Ayten Erdoğan'ın istifasından 10 gün önce de kurumdaki olumsuzlukları anlatan ve çözüm öneren dilekçe verdiği ortaya çıktı.

Erdoğan'ın dilekçesinde öncelikli olarak kuruma gelen vaka sayısının arttığına dikkat çekildi. Kurulun artık 2010 yılına randevu vermeye başladığını söyleyen Erdoğan, randevulu hastalar dışında bazı vakaların araya sokularak bunlara bakılması için ciddi baskılar gördüğünü dilekçesinde yazdı. Ayrıntılarına girilmeyen baskıya ilişkin şöyle denildi:

"Randevulu hastalar aylarca, hatta yıllarca beklerken, her gün randevusu olmayan 5- 10 vaka randevu dışında eklenmekte, vaka eklemede hiç bir kriter bulunmamaktadır. Bu vakaları da görmem tek uzman olarak mümkün olmadığı gibi, durum adaletsizliğe yol açmaktadır. Randevusuz gelen hastalara bakmam için her muayene günü tarafıma büyük baskılar yapılmaktadır."

Ayten Erdoğan Türkiye'nin tüm vakalarına tek uzman olarak bakmasının imkansızlığını dile getirdiği dilekçesinde, kuruma üniversitelerde görevli uzmanların bilirkişi olarak dahil edilmesinin gerekli olduğu savundu. Doç. Dr. Ayten Erdoğan'ın kurum başkanlığına yazdığı dilekçeden sonuç alamayınca istifa ettiği bildirildi.