2,7 milyon kişi Berlusconi'ye karşı yürüdü

İtalya'nın başkenti Roma'da solcu sendika CGIL'in çağrısı üzerine toplanan 2,7 milyon kişi Başbakan Silvio Berlusconi'yi ve hükümetin krizini işçilere ödetmesini protesto etti.
Pazar, 05 Nisan 2009 10:17

soL (DIŞ HABERLER) CGIL sendikasını çağrısı üzerinde Roma'daki ünlü Cirque Maxime yapısı önünde toplanan milyonlarca kişi yürüyüş yaptı. Çok sayıda sol partinin liderinin de yeraldığı yürüyüşte Organizatörlere katılım 2,7 milyon oldu. Polis yetkilileri ise katılım sayısının 200 bin olduğunu savundu.

Sendikalar arasındaki anlaşmazlığa rağmen eyleme büyük katılım gerçekleşti. CGIL (Confederazione Generale Italiana del Lavoro) sonuç olarak hükümetin ekonomik planına karşı tek yürüyüş yapmayı karar altına alırken, CISL (Confederazione Italiana Sindacati dei Lavoratori) ve UIL (Unione Italiana del Lavoro) gibi iki büyük sendikanın katılımını redetti.

Eylemciler, "Krize karşı geleceği savunalım" yazılı pankartlar taşırken Silvio Berlusconi'yi "Yeni Mussolini" olarak tanımladı.

GGIL lideri Gulgliemo Epifani, hükümetten ekonomik krize karşı ciddi, düzenli ve tutarlı bir şekilde durmak için "gerçek bir yuvarlak masa toplantısı" istedi. Epifani "Hükümetin yaptıkları ile yapması gerekenler arasında büyük bir açık var" dedi.

"Vergi cennetlerine karşı mücadeleye ve süper bonus (teşvik primi) ve süper ücretlerin dağıtımında ahlaki bir kültür dayatmaya devam etmek gerekiyor" diyen Epifani, "Bir menajerin genç bir çırak veya sağlam işi olmayan bir işçiden iki bin kat daha fazla para kazanması adil değildir" tepkisinde bulundu.

İtalya'da ekonomik kriz nedeniyle 1,3 milyon insanın işsiz kaldığı belirtiliyor.