Yangın tatbikatı binlerce kuşu telef etti

Bafa Gölü’nde tatbikat yapan Orman Genel Müdürlüğü uçakları binlerce yavru kuşun ölümüne neden oldu.
Perşembe, 02 Temmuz 2009 17:49

soL (HABER MERKEZİ) Orman Genel Müdürlüğü'nün yangın söndürme uçaklarıyla Bafa Gölü'nde yapılan tatbikatın tonlarca yavru kuşun ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

Orman Genel Müdürlüğü'ne alınan yangın söndürme uçaklarının eğitim uçuşu ve tatbikat yapması için, bir bölümü Doğa Koruma ve Milli Park sınırı içinde kalan Bafa Gölü'ne yönlendirilirken, uçakların iki hafta önce binlerce kuşa ev sahipliği yapan göldeki Menet Adası'na bıraktığı tonlarca suyun yavru kuşları telef ettiği, yuvaları bozduğu belirlendi. Eko Sistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) tatbikat sonrası adada yaptığı araştırmada kuş katliamını ortaya koyarken, dernek yetkilileri Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği'ne başvurarak, tatbikatın durdurulmasını istedi. Yapılan görüşmelerin ardından eğitim uçuşları ve tatbikat Güllük Körfezi'ne kaydırılırken, EKODOSD üyelerinin yaptığı incelemede 4- 5 gün süren tatbikatın kuş katliamına dönüştüğü görüldü.

Menet Adası'nda inceleme yapan EKODOSD ekibi sağlam kuş yuvasının kalmadığını ifade ederken, dernek başkanı Bahattin Sürücü "Menet Adası'nda kuş kolonilerinin olduğunu farketmeyen yangın söndürme uçakları, tonlarca suyu adanın üzerine bırakınca, büyük kuşlar kaçmış ancak yuvada bulunan yavrular olumsuz etkilenmiş. Yaptığımız araştırmalarda birçok yavru kuşun kaçamayıp öldüğünü tespit ettik. Uçamayan yavrular, ağaç dallarına takılarak ölmüşler. Bazı gri balıkçılların yuvadan sert bir şekilde yere düşmeleri sonucu kanatları kırılmış" dedi.

Sürücü başta karameke ve sakarmeke olmak üzere birçok kuş türüne ait yuvanın da yerlebir olduğunu söylerken, "Bafa Gölü nesli tehlike altında kalmış birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Her bireyin ve her kurumun bu konuda duyarlılık göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.