Sigarada tüm zamanların ÖTV rekoru kırıldı

Ocak ayında tütün mamullerinden elde edilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) geliri, aralık ayına göre yüzde 82 artarak 3,3 milyar lira ile aylık gelirde tüm zamanların rekorunu kırdı.
Salı, 17 Şubat 2015 11:47

Yılbaşında sigaraya otomatik enflasyon zammı yapılacağı beklentisi rekor stokçulukla sonuçlandı.

Habertürk’ten Meltem Ersoy’un haberine göre, Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı bütçe rakamlarına göre, ocak ayında tütün mamullerinden elde edilen ÖTV geliri tüm zamanların rekorunu kırarak 3,3 milyar lirayı aştı. Bu rakam Aralık 2014’te 1,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşmişti. Yani ocak ayında aralık ayına göre yüzde 82’lik bir vergi geliri artışı yaşandı. Aralık 2013 ile Ocak 2014 döneminde ise bu artış yüzde 28 olarak gerçekleşmişti.

3’E KATLANDI
Böylece, yılbaşı dönemlerinde bir gelenek haline gelen stokçuluk eğilimi geçen senenin aynı dönemini neredeyse 3’e katlamış oldu.

Tütün mamullerinden elde edilen 3,3 milyar liralık rekor ÖTV geliri, aslında aralık ayında yapılan satışların vergi geliri olarak ocak ayında bütçeye yansıdı. Bir başka deyişle, sigara sektöründe yine bilindik bir oyun oynandı ve sigara şirketleri yeni yılda zamlı vergilerle satış yapmak yerine aralık ayında eski vergilerle satış yaptı.