Durmuş Yılmaz’dan Erdoğan’a: Smith’in, Keynes’in kitaplarını yakalım

"Düşük faiz ile büyüme arasında bir bağ yok" sözlerinin ardından Erdoğan'ın "kendi işine baksın" tepkisiyle karşı karşıya kalan eski Merkez Bankası başkanı Durmuş Yılmaz'dan Cumhurbaşkanına cevap geldi.
Perşembe, 05 Şubat 2015 13:17

Durmuş Yılmaz, Erdoğan’ın enflasyona yüksek faizin neden olduğuna dair sözlerini, “Benim işim bu ve en iyi bildiğim konuda konuşuyorum. ‘Faizin sebep, enflasyonun sonuç’ olduğu yönündeki ilişkiye inanıyorsanız ABD’de, AB’de ve Japonya’da faizlerin düşük olmasıyla enflasyonun düşmüş olduğuna kanaat getirirsiniz. Düşük faiz tek başına yeterli olsaydı bu ülkeler durgunluk sorununu çözmüş olurlardı” şeklinde değerlendirdi.

Durmuş, Erdoğan’ın coşkuyla savunduğu tezlere şöyle karşılık verdi: “350-400 yıllık bir ekonomi politik bilimsel literatür var. Bu doğru değilse Smith’in, Keynes’in ve diğerlerinin kitaplarını bir alana yığalım ve yakalım. Sonra da, Merkez Bankası yasasını değiştirip faizleri sıfırlayalım, görelim öyle mi oluyormuş. Diyelim ki oldu, ben de çıkar özür dilerim; “Biz bu işi bilmiyormuşuz.”