'ABD elçilik ve konsolosluklarına saldırmak haramdır!'

Amerika’nın en önemli müttefiklerinden Suudi Arabistan’ın Baş Müftüsü’nden çarpıcı fetva.
Salı, 18 Eylül 2012 03:43

Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdulaziz, ABD elçilik ve konsolosluklarına saldırıların 'haram' olduğunu dile getirdi. Hz. Muhammed'i aşağılayan filmin protestosundan dolayı Amerikan elçilik ve konsolosluklarına saldıran Müslümanları kınayan Suudi Baş Müftüsü, bu eylemlerin “İslam dışı” olduğunu dile getirdi.

“Hayatları ve mülklerinin korunmaları garanti altına alınmış kişilere saldırmak, binaları ateşe vermek veya tahrip etmek haramdır. Masum diplomatlara saldırı İslam dinine zarar vermektedir ve Allah bunlardan razı değildir” diyen Suudi müftüsü Amerikan elçilik ve diplomatlarına karşı gerçekleştirilen eylemlerin “haram” olduğunu ilan etti.

Focus Haber’e göre, hakaret içeren bir filmin İslam’a ve peygamberine asla zarar veremeyeceğini ifade eden Şeyh Abdulaziz Bin Abdullah, bu tür saldırılara verilecek en iyi karşılığın, “İslam dinini anlatmak Hz. Peygamber’in hayatını, sünnetlerini dünyaya yaymak” olduğunu belirtti. Filme tepki olarak masum insanların hedef alınmasının Kur’an ve sünnetlerde yasaklandığını hatırlatan Baş müftü, “Eğer Müslümanlar öfkelerine yenilirlerse işte o zaman bu filmi yapanların oyunlarına alet olurlar” şeklinde konuştu.

Saldırıları kınayan Bin Abdullah, hükümetlere ve uluslararası örgütlere de, peygamberlere yönelik hakareti suç kapsamına almaları çağrısı yaptı.

Kuveytli milletvekili Velid Tabatabai de, ABD elçiliklerine saldırıları onaylamadığını, belirterek “Batı’nın ise hürriyet konusunda ikiyüzlü davrandığını” söyledi. Tabatabai, “Radikal İslam, yıllardır Müslümanlara zulmeden Batı’nın İslam’a karşı radikalleşmesinin yansımasından başka bir şey değil” dedi.

ABD diplomatlarını geri çağırırken, bu ülkelere seyahat etmeme uyarısında bulundu
ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan ve Tunus’taki, acil görevleri olmayan diplomatlarının bu iki ülkeyi terk etmeleri talimatı verdi. ABD vatandaşlarına da bu ülkelere seyahat etmemeleri uyarısında bulunuldu. Bu arada, Kanada Dışişleri Bakanlığı da, Libya, Mısır ve Sudan’daki büyükelçiliklerinin, bu ülkelerdeki güvenlik sorunu ortadan kalkıncaya kadar kapatıldığını duyurdu.