Rusya'dan ABD’ye KDHC uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik askeri adım atılmaması konusunda ABD’yi uyardı.
Cuma, 01 Eylül 2017 09:21

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile çarşamba akşamı yaptığı telefon görüşmesinde KDHC meselesini ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Lavrov görüşmede "sonuçları kestirilemeyecek her türlü askeri adımdan kaçınılması gerektiğini” belirtti.

Lavrov'un KDHC'ye yönelik yaptırımların sertleştirilmesinin de "fayda sağlamayacağını ve tehlikeli” olacağını dile getirdiği bildirildi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Lavrov buna karşın, Kuzey Kore'nin hafta başında Japonya'ya doğru orta menzilli balistik füze fırlatmasını kınadığını ve bunun BM kararlarının ihlali olduğunu belirtti.

Öte yandan, ABD'nin müttefiki Güney Kore ile yaptığı yıllık olağan askeri tatbikatın sona ermesinin ardından iki ülkenin savaş jetleri Güney Kore üzerinde bir ortak tatbikat daha gerçekleştirdi.

Önceden duyurulmayan ve gerçek mühimmatla yapılan tatbikata ABD'nin Guam'dan kalkan B-1 Lancer tipi iki uzun menzilli bombardıman uçağı ile Japonya'daki üssünden havalanan F-35B tipi dört savaş uçağı ile katıldığı açıklandı.

Güney Kore hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin füze denemelerini tekrarlaması ve nükleer silah konusundaki faaliyetleri yüzünden savunma amaçlı bir tatbikat yapıldığı kaydedildi.