İsviçre'de kamu çalışanlarına dini sembol yasağı

İsviçre'nin Cenevre Kantonu'nda kamu çalışanlarına görev sırasında dini sembol taşıma yasağı getiren laiklik yasası referandumla kabul edildi. Yeni yasayla parlamenterlerin de görevleri sırasında dini sembol taşımaları yasaklandı.
Pazartesi, 11 Şubat 2019 16:01

İsviçre'nin Cenevre Kantonu'nda "laiklik yasası" olarak adlandırılan ve kamu çalışanlarına görev sırasında dini sembol taşıma yasağı getiren yasa referandumla kabul edildi. Daha önce Cenevre Kantonu Büyük Meclisi tarafından kabul edilen yasa, referandumdan yüzde 55 oranında oyla geçti.

Katılımın yüzde 44 oranında kaldığı referandumda kabul edilen yasa çerçevesinde Cenevre Kantonu'nda çalışan kamu görevlileri ve parlamenterler görevleri başındayken herhangi bir dini sembol kullanamayacaklar.

Kilise ve parlamentodaki sağ partilerin destek verdiği yasaya Yeşiller, feminist örgütler ve Müslüman çevreler "ayrımcılığa yol açacağı" gerekçesiyle karşı çıktı.

Euronews'un haberine göre Cenevre Kantonu Meclisi'nde yalnızca bir başörtülü parlamenter bulunuyor. Müslümanlar Kanton nüfusunun yüzde 6'sını oluşturuyor.

Cenevre Kantonu Büyük Meclisi, laiklik yasasını Nisan 2018'de onaylamıştı.

Değişikliğe karşı çıkan muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları ise yasayı referanduma götürebilmek için gerekli 5 bin 227 imza için kampanya başlatmış, 8 binin üzerinde imza toplanarak yasa referanduma taşınmıştı.