IKBY Referandum Komisyonu Sözcüsü: Tartışmalı il ve ilçelerde de seçimler yapılacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Seçim Kurulu Referandum Komisyonu Sözcüsü Şorş Hasan, “Süleymaniye, Erbil, Duhok ve Kerkük dışında problemli olan il ve ilçelerde de seçimler yapılacak” dedi.
İHA
Çarşamba, 06 Eylül 2017 16:34

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Referandum öncesi Yüksek Seçim Kurulu Referandum Komisyonu Sözcüsü Şorş Hasan, “Referandum bütün Kürdistan şehirlerinde yapılacak. Süleymaniye, Erbil, Duhok ve Kerkük dışında problemli olan il ve ilçelerde de seçimler yapılacak” dedi.

Toplamda 12 bin 72 sandıkta oy verme işlemi gerçekleştirileceğini kaydeden Hasan, “Kürt bölgesi içinde yaklaşık 5.5 milyon seçmenin oy kullanmasını bekliyoruz. Kürt bölgesi dışında da başka ülkelerdeki vatandaşlar da oy kullanacaklar. Ancak bu sayı henüz belli değil. Her bir sandığın mühür sayısı ve kilidi olacak hem iç hem de dış bağımsız gözetmenler tarafından kontroller yapılacak. Ayrıca seçime katılan bütün partilerin de temsilcileri sandık başında olacak. Kesinlikle bir sahtekarlık olmasına izin vermeyeceğiz. Oy kullanma işleminin başlama ve bitiş saati şu anda kesinleşmiş değil. Komisyonumuz bu konuda da çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon karar verdiğinde bu da hemen kamuoyu ile paylaşılacak. Dün itibariyle yani 5 Eylül'den itibaren seçim kampanyası başlatıldı. 22 Eylül 24.00’e kadar propaganda yapılabilir. Ancak propaganda kampanyasının son bulmasına rağmen propagandaya devam ederlerse bize emanet olarak verdikleri 25 milyon dinarı onlardan ceza olarak alacağız” ifadelerini kullandı.