Beş Almandan biri devrim istiyor

Berlin Özgür Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre beş Almandan biri yaşam koşullarını düzeltmenin tek yolunun devrim olduğunu düşünürken, Almanların %62'si ülkede gerçek demokrasi olmadığını düşünüyor.
Dış Haberler
Salı, 24 Şubat 2015 11:19

Berlin Özgür Üniversitesi'nin yayınladığı araştırma sonuçları, kapitalizm, ırkçılık ve faşizm karşıtlığının Almanya'daki yaygınlığını gösterdi.

Araştırmada beş Almandan birinin, yaşam koşullarının reformlarla düzelmeyeceğini ve devrimin gerekli olduğunu düşündüğü ortaya çıkarken, ülkenin %62'sinin de ülkede gerçek demokrasi olmadığını, kararları seçmenlerin değil ekonominin yönlendirdiğini düşündüğü gösterildi.

Ayrıca ülkenin doğusu ve batısı arasında ideolojik ayrımlar olduğunu belirten araştırmaya göre, ülkenin doğusunda halkın %60'ı sosyalizmin iyi olduğunu düşünürken bu rakam batı için %37'de kalıyor.

Araştırmada halkın %50'si ülkedeki sol muhaliflerin devlet tarafından gözetim altında olduğuna inanırken, %27'sinin de Almanya'nın gözetimlerle diktatörlüğe yaklaştığını düşündüğü de vurgulandı.