Belçika polisi 2 yaşındaki göçmen çocuğu öldürdü

Belçika'da polisten kaçan Kürt mültecilerle dolu minibüste hayatını kaybeden 2 yaşındaki Mawda'nın, polis kurşunuyla can verdiği ortaya çıktı.
Haber Merkezi
Cuma, 18 Mayıs 2018 17:03

Belçika'nın güneyinde dün Kürt mültecileri taşıyan minibüste, polis takibi sonrası yaralı olarak bulunan ve hastaneye götürülürken hayatını kaybeden 2 yaşındaki Mawda'nın polisin silahından çıkan kurşunla öldüğü ortaya çıktı.

Savcılık, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kız çocuğunun, polis kurşunuyla öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Perşembe günü Belçika'nın Namur kenti yakınlarındaki E-24 karayolunda polis, şüphe üzerine 26 yetişkin ve 4 çocuğun bulunduğu minibüsü durdurmak istedi.

Ancak, polisin verdiği bilgiye göre, sürücü dur ihtarına uymadı ve kaçmaya başladı. Tamamı Kürt mültecilerden oluşan 30 kişinin bulunduğu araç, kovalamaca sonucu yaklaşık 70 kilometre sonra Mons kenti yakınlarında durdurulabildi.

BELÇİKA SAVCILIĞI YALANLADI

De Standaart gazetesine göre polis, mültecileri taşıyan aracı durdurmak için ateş açtı. Olay sırasında minibüsün arkasındaki bagaj bölümünde bulunan 2 yaşındaki kız çocuğu ağır yaralandı. Adının Mawda olduğu belirtilen kız çocuğu, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.

Belçika Savcılığı, olayın ardından yaptığı açıklamada, kız çocuğunun polis tarafından öldürüldüğü iddiasını yalanlamıştı.

Ancak hastanede yapılan otopsi sonucu, 2 yaşındaki kız çocuğunun polis kurşunuyla öldüğü belirlendi. Savcılık, Cuma günü bu bilgiyi basınla paylaştı.

Belçika basınına göre, küçük kızın ebeveynleri ile 3 erkek kardeşi İngiltere'den Almanya'ya geri gönderildi. Bir süre sonra Belçika'ya geçen aile, yeniden İngiltere'ye gidebilmek için para biriktirmek amacıyla, bir süre yasadışı işlerde çalıştı.

Belçika polisi, minibüste bulunan mültecileri gözaltına aldı. Savcılık, minibüs sürücüsü ile diğer insan kaçakçılarının yakalanıp yakalanmadığına ilişkin açıklama yapmadı.

Savcılık, kız çocuğunun ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Belçikalı yetkilileri, ilk bulgulara göre polisin doğru davrandığını savunuyor.