'Bazı büyük ülkeler, BRICS’e katılmak istiyor'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Elçisi Vadim Lukov, önde gelen bazı ülkelerin BRICS grubuna katılmak için girişimlerde bulunduğunu açıkladı.
Perşembe, 05 Mart 2015 21:14

Sputnik Türkiye'nin haberine göre "BRICS: İşbirliği ve kalkınma beklentileri" konulu ‘açık tribün’ toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın G-20 ve BRICS işlerinden sorumlu koordinatörü olan Vadim Lukov, topluluğun dört temel stratejik çıkar üzerinde durduğunu hatırlattı. Lukov, bunların, Birleşmiş Milletler örgütünün rolü ve uluslararası hukukun önceliğini güçlendirmek, dünya ekonomisinde bağımsız politika yürütmek, ekonominin tamamlayıcı doğasını sağlamak ve BRICS ülkelerinin ekonomik kalkınmasına ivme kazandırmak ile sosyal sorunları çözmek olduğunu belirtti.

Bu çıkarların, bozulmaz bir nitelik taşıdığını ve üye ülkeleri birleştirdiğini belirten Lukov, BRICS’e yeni ülkelerin de üye olmak istemesinin bir rastlantı olmadığının altını çizdi.

BRICS’e üye olmak isteyenlerin listesinin bile yapıldığını belirten Rus yetkili, "Belli nedenlerden dolayı listeyi açıklayamam ama bu listede bazı büyük ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin de olduğunu söyleyebilirim" dedi.