Barzani: ABD Savunma Bakanı bağımsızlık referandumuna 'karşı değiliz' dedi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani, ABD Savunma Bakanı'nın "bağımsızlık referandumuna karşı olmadığını" açıkladı.
Çarşamba, 30 Ağustos 2017 12:23

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in 25 Eylül'de yapılacak "bağımsızlık referandumuna karşı olmadığını belirttiğini" söyledi.

Rudaw'ın aktardığına göre Barzani, Şark el Evsat gazetesine verdiği röportajda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Barzani, 22 Ağustos tarihinde Erbil'de ABD Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmede, Mattis'in kendilerinin talep ve hedefini anladıklarını ve referanduma karşı olmadığını belirttiğini, ancak bunun, IŞİD'e karşı savaşa olan konsantrasyonu etkileyeceğini bu yüzden kararın gözden geçirilmesini istediğini belirtti.

TILLERSON 'ERTELENSİN' DEMİŞTİ

Geçen haftalarda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Barzani'den referandumun ertelenmesini talep etmişti.

Barzani ise referandumun ‘kesinlikle' hayata geçirileceğini söyleyerek, "Referandumun ertelenmesine değil Bağdat ile diyalog kurulmasına razı oldum" demişti.

‘DAHA İYİ BİR ALTERNATİF OLMADAN DÖNÜŞ YOK'

Öte yandan Barzani, Bağdat ile bütün çabaların başarısız olduğunu belirterek, referandumun ertelenmesi talebine şu yanıtı verdiğini kaydetti:

"Kürdistan Bölgesi, kaderiyle ilgili tarihi günler ve haftalar içinde. Daha iyi bir alternatif olmadan, referandum kararından kesinlikle geri dönüş yok. Referandumun gelecek yıl yapılması ve Kürtlerin bağımsızlığa oy vermesi halinde, bunun tanınacağına ilişkin bir belgenin imzalanması konusunda herhangi bir hazırlık var mı?"

Süreçte, şiddetten uzak bir şekilde barış içinde Bağdat'la bir sonuca varılması gerektiğini vurgulayan Barzani, "Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin sorunları çözmek istediğinden eminim ama önünde çok fazla engel var" dedi.

‘KERKÜK SADECE KÜRTLERİN ŞEHRİ DEĞİL'

Barzani, Kerkük'ün sadece Kürtlerin şehri olmadığını, Kürtlerin yanı sıra "Arap, Türkmen ve Hıristiyanların da şehri olduğunu" söyledi.

İranlılara, iyi ilişkiler ve ortak çıkarlardan yana olduklarını ilettiğini kaydeden Barzani, "Onlara açıkça kendilerini karar mercii yapmalarına izin vermeyeceğimizi söyledim" ifadelerini kullandı.