ABD’li general: IŞİD lideri muhtemelen hayatta

ABD'li general Stephen Townsend, IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin hayatta olduğuna inandığını söyledi.
Cuma, 01 Eylül 2017 20:00

ABD'li üst düzey bir askeri yetkili 2014'te Suriye ve Irak'ta kontrol altına aldığı bölgelerde "halifelik” ilan ettiğini açıklayan IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin hayatta olduğuna inandığını söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre "IŞİD'e karşı" oluşturulan uluslararası koalisyonun ABD'li komutanı Korgenaral Stephen Townsend, Irak'ın başkenti Bağdat'taki karargâhtan Washington'da ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki gazetecilere verdiği basın toplantısında IŞİD liderinin hala hayatta olduğuna inandığını ve ABD öncülüğündeki koalisyonun her gün onu aradığını söyledi.

'HAYATTA OLDUĞUNA DAİR GÖSTERGELER VAR'

"Onun hayatta olduğuna inanıyor muyum? Evet” diyen Townsend, Rusya'nın haziran ayında Bağdadi'nin öldüğüne inandıklarını söylediklerinde bu iddiaya ilk başta elde kanıt olmaması sebebiyle inanmadığını söyledi.

Townsend, "Ayrıca istihbarat kanallarında onun hala hayatta olduğuna dair bazı göstergeler var” dedi, ancak bu göstergelerin ne olduğunu belirtmedi.

RUSYA 'ÖLDÜRÜLMÜŞ OLABİLİR' DEMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan 16 Haziran'da yapılan açıklamada Bağdadi'nin 28 Mayıs tarihinde Suriye'nin Rakka şehrinin güney mahallelerindeki bir binaya düzenlenen hava saldırısında öldürülmüş olabileceği bildirilmişti.

Bu iddiayı İran da desteklemişti. Ayrıca Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Bağdadi'nin öldürüldüğü yönünde "teyit bilgisine" ulaştıklarını açıklamıştı. Ancak ABD'li yetkililer en başından beri bu iddiayı doğrulamadı.

Bağdadi'nin hala hayatta olup büyük bir ihtimalle Suriye'nin Deyrezzor kentinden başlayıp Irak'ın Ravah kasabasına kadar Fırat Nehri boyunca uzanan bölgede olduğunu tahmin ettiklerini belirten Townsend, IŞİD liderini bulurlarsa "tutsak almak yerine muhtemelen öldürmeyi tercih edeceklerini" söyledi.