ABD'de büyük tahliye: 7 milyon kişi, Irma'dan kaçıyor

ABD'ye doğru üçüncü kategoride ilerleyen Irma kasırgasının ilk görüleceği eyalet olan Florida'da 700 bin kişi için daha tahliye kararı verildi. Bu son rakamlar beraber eyaletten tahliye edilmesine karar verilenlerin sayısı 7 milyona yaklaştı.
Pazar, 10 Eylül 2017 00:31

Atlantik Okyanusu üzerinden Florida'ya doğru ilerleyen Irma kasırgası güzergahında bulunan, başta Florida olmak üzere Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi. 

Kasırga şiddetinin üçüncü kategoriye (yaklaşık 200 kilometre) indiği ancak ilerleyen saatlerde şiddetini artıracağı belirtildi.

Florida'ya pazar sabah ulaşması beklenen kasırga için 700 bin kişinin daha tahliyesine kararı verildi. Son rakamla birlikte, eyaletten tahliye edilmesine karar verilenlerin sayısı 7 milyona yaklaştı. 

Daha önceki tahminlerin aksine kasırganın merkezinin Miami'den geçmeyeceği kaydedilirken, eyaletin güney ucundaki Key West'ten kategori 4 şiddetinde girecek Irma'nın kuzey batıya doğru ilerleyip 3 milyon nüfuslu Tampa Bay bölgesine ulaşması bekleniyor. Florida Valisi Rick Scott, tahliye kararı verilenlerin derhal evlerinden ayrılması gerektiğini belirterek, "Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına." ifadelerini kullandı. Zamanın hızla daraldığını dile getiren Scott, halen eyalette etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle 25 bin aboneye elektrik verilemediğini bildirdi. 

BARINAKLAR ANCAK 1 MİLYON KİŞİYE YETEBİLİYOR
Öte yandan kasırganın güzergahından ayrılmaya çalışan onbinlerce kişi ATM'lerde ve akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdu. Acil nakit ihtiyacı için ATM'lere olan yoğun talep nedeniyle de bir çok makinede para kalmadığı belirtildi.

Eyaletten ayrılmak isteyenler için hava ulaşımı da cuma gecesi itibariyle seçenek olmaktan çıktı. Miami Uluslararası Havalimanı ve Fort Lauderdale-Hollywood uluslararası havalimanlarında uçuş hizmeti verilmezken, Fort Lauderdale-Hollywood havalimanı tamamen kapatıldı. 

ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Florida'daki barınakların 1 milyon kişiyi alabileceğini duyurmuştu.