Zaman'ın yalanı işe yaradı, çocuk kütüphanesi camiye çevrildi!

"Bursa Nilüfer Belediyesi 700 yıllık camiyi halkın tepkisine rağmen çocuk kütüphanesi yaptı" şeklinde gerçek dışı bir haber yaparak kamuoyu baskısı oluşturan Zaman gazetesinin baskısı sonuç verdi. 10 metre yakında başka cami bulunmasına rağmen çocuk kütüphanesi camiye çevrildi.
Cuma, 12 Nisan 2013 20:54

Bursa Nilüfer Belediyesi bir süredir Zaman gazetesi tarafından hedef haline getirilerek, 700 yıllık camiyi kütüphanesine dönüştürdüğü söyleniyordu. Zaman'ın haberleri işe yaradı ve çocuk kütüphanesi, camiye çevrildi.

Zaman bugünkü haberinde halkın oldukça mutlu olduğunu belirtirken, yine gerçekleri söylemekten ısrarla kaçındı.

Zaman'ın söyleyemediği gerçekleri yeniden hatırlatıyoruz:

-700 yıllık bir tarihi olan ve yıllardır süren bakımsızlık yüzünden yıkılmak üzere olan ve harabeye dönüşmüş olan eski yapıyı restore eden belediye, 2009 yılının Ağustos ayında Demirci’de “Restorasyonu tamamlanacak olan tarihi caminin ne olarak kullanılmasını istersiniz?” şeklinde bir anket hazırlayarak halkın görüşlerini aldı.

- Bu anket sonucuna göre mahalle sakinlerinin yüzde 59’u kütüphane, yüzde 14’ü gençlik merkezi, yüzde 10’u kültür merkezi, yüzde 9’u cami, yüzde 5 kütüphane+kuran kursu, yüzde 2’si kuran kursu, yüzde 1 top sahası yanıtını verdi.

- Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu mekânın bölgeye yeni bir cami yapıldığından dolayı, yeni bir fonksiyon verilerek, sergi-eğitim-konferans salonu ve kütüphane olarak kullanılabileceği şeklinde bir karar aldı.

Tüm bunlara rağmen yandaş basının hedef haline getirmesi sonucu çocuk kütüphanesi bugün yeniden cami olarak hizmete başladı.

kutuphane-cam1.jpg

(soL - Haber Merkezi)