Türkiye'den sınıra 'Kimyasal Savunma Birlikleri'

Suriye yönetiminin herhangi bir dış müdahale durumunda kimyasal silah stoğunu kullanacağını açıklamasının ardından Türkiye, Suriye sınırına Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik Korunma ve Savunma Taburları'nı sevk etti.
Salı, 24 Temmuz 2012 23:55

Cumhuriyet'in haberine göre, Esad yönetiminin, dış müdahale olması durumunda ‘kimyasal silah’ kullanabileceğini açıklamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri harekete geçti. Daha önce Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan ve iki ay önce Konya'ya taşınan KBRN Taburu'ndaki eğitimli askeri personelin bir bölümü, tam donanımlı olarak Suriye sınırına gitti. Olası saldırılarda kullanılacağı belirtilen kimyasal temizlik ve dezenfektelerin yanı sıra, dezenfekte işlemlerinde kullanılacak özel çadırlar da bölgeye gönderildi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde de kimyasal silah kullanılabileceği ihtimaline karşılık NATO bünyesinde de Çokuluslu Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Savunma Taburları bulunuyor. KBRN Savunma Taburunun temel misyonu, nerede konuşlanmış olurlarsa olsunlar, NATO müşterek kuvvetlerine ve komutanlıklarına nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı hızla konuşlandırılabilen ve inanılır bir savunma sağlamak. Kuruluş amacında bu taburun aynı zamanda müttefik ülkelerin sivil makamlarına yardımcı olmakla da görevlendirilebileceği öngörülüyor.