TSK, meteorolojiye Suriye'nin hava durumunu sordu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), topçu birliklerine destek için meteorolojiden Suriye'nin tamamının hava durumu bilgilerini istedi.
Pazartesi, 30 Temmuz 2012 16:24

Üç yıl önce Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde başlayan uygulama kapsamında topçu birliklerine destek için meteorolojiden Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak ’ı kapsayacak şekilde hava durumu bilgileri istendi.

Hürriyet'in haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ’nde, top ve füze atışları için ihtiyaç duyulan meteorolojik veriler TOMES (Topçu Meteoroloji Sistemi) sistemleri ile elde ediliyordu. TOMES sistemi ile verilerin elde edilmesi sırasında karşılaşılan zorlu arazi şartları, uzun menzilli füzelerin ihtiyaç duyduğu yüksek irtifa bilgilerinin elde edilememesi, yüksek maliyet, zaman ve gözlemlerin temsil ettiği alan gibi kısıtlamalar sonucunda farklı arayışlara girildi.

Topçu atışlarının isabet başarısını yüzde 67 oranında etkileyen meteorolojik koşullar nedeniyle TSK ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde başlayan uygulama, artık Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak ’a kadar uzanıyor.

Gizli web sitesi kuruldu
Sadece TSK ’nın meteorolojik bilgileri görebileceği bir web sitesi de kuruldu. Bu sistem ile örneğin Hakkari’de bir topçu birliği nereyi hedef alıyorsa o noktanın 36 saate kadar meteorolojik raporlarını anında görebiliyor. Son teknoloji kullanılarak üretilen raporlar günde 4 defa güncelleniyor.

Yıllık 2 milyon TL maliyeti var
TOMES sistemi yıllık iki milyon TL maliyet getirirken, meteorolojinin sistemi sıfır maliyet ile çalışıyor. TOMES’de rapor oluşturma süresi bir saati bulurken, bu süre meteorolojide 1-2 saniyeye düşüyor. Veri Alınabilen Maksimum Yükseklik TOMES’de 5 kilometre iken meteorolojide bu rakam 40 kilometreye çıkıyor. Etki alanı TOMES’de 15 kilometre iken meteoroloji, Balkanlardan Hazar Denizi’ne, Karadeniz’den Suriye ve Irak’ı kapsayan tüm alanlarda (Deniz alanları dahil) bilgi verebiliyor.