Tarikat dergileri devlet kütüphanelerinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nün iki yıldır Menzil ve Nakşibendi tarikatlarına yakınlığı ile bilinen dergilere abone olduğu ortaya çıktı.
Perşembe, 05 Mart 2009 10:00

soL (HABER MERKEZİ) Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nün Menzil Tarikatı'nın "Somuncu Baba" Dergisi ile Nakşibendi tarikatının bir kolu olan Es-Seyid Osman Hulusi Efendi Vakfı'nın "Semerkant" Dergisi'ne abone oldukları ortaya çıktı.

Akşam Gazetesi'nden Volkan Yanardağ'ın haberine göre Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü her ay Semerkant Dergisi'nden 82 tane, Somuncu Baba Dergisi'nden ise 101 tane satın aldığı ve halk kütüphanelerine gönderiyor.

Somuncu Baba Dergisi'nde Peygamber torunları olduklarına inanılan Somuncu Baba ile Vakıf kurucusu Osman Hulusi Ateş'in sözleri yer alıyor. Derginin yıllık abonelik bedeli 70 TL. Mehmet Sıddık Çağıl'ın sahibi olduğu Semerkand Dergisi'nin yıllık aboneliği ise 55 TL. Her ay Bizim Külliye, Irmak ve Tasavvuf adlı dini dergilerin de alındığı öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, aboneliğin sürüp sürmeyeceği konusunda bilgi vermedi. Yayın Seçme Yönetmeliği'ne göre alınacak dergilerin Atatürk ilkeleri, laiklik kriterlerine uygun olması gerekiyor. Dergilere abone olunan 2007 ile 2008'de Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı'ydı. 2008 sonunda görevden ayrılan Doç. Arı, şimdi "Bakanlık Uzmanı" olarak görev yapıyor.