Suriye: ‘Uçakta silah ya da aykırı bir kargo yok’

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı yaptığı açıklamada Türkiye’nin Ankara havalimanına inmeye mecbur bıraktığı Suriye uçağında herhangi bir silah türü veya yasak mal taşınmadığını ifade etti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada ise "iddialar gerçek dışı" denildi.
Perşembe, 11 Ekim 2012 20:40

SANA’nın haberine göre, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye uçağının Suriyeli ve Rus yolcularla dün saat 14.26’da Moskova’dan havalandığı bildirildi. Açıklamada uçağın Türkiye hava sahasına girmesinden sonra, Türk otoritelerin pilottan GPS ayarlarını değiştirmesini istediğini ve ona uçuş öncesi rotadan farklı olan mantıksız bir GPS verdikleri belirtildi. Sonrasında ise bir anda uyarıda bulunmadan, uçağın Türk savaş uçaklarınca inmeye zorlandığı ifade edildi.

Savaş uçakları eşliğinde Ankara Havalimanına inen uçağa saatler boyunca kimsenin ulaşamadığı ifade edildi. Açılamada uçağın bir araştırmaya tabi tutulduğu ve mürettebata kötü muamelede bulunulduğuna dikkat çekildi. Suriye uçağının bugün Şam’a iniş yaptığı bildirildi.

Dışişleri bakanlığı ayrıca Türk yetkiler tarafından el konulan malların Suriye'ye teslim edilmesini istedi.

“Uçak ta silah veya kanunlara aykırı hiçbir şey bulunmuyor”
Bakanlık, uçaktaki kargonun zaten yük listelerinde yer aldığını belirttiği açıklamasında “Suriye Arap Havayollarının uluslararası ününe leke düşürecek silah veya kanunlara aykırı bir malın uçakta taşınmadığının” altını çizdi.

Bakanlık, "Türk askeri uçakların herhangi bir geçerli neden ya da uyarı olmadan ani bir şekilde ortaya çıkmalarıyla uçak ve metnindeki yolcuların ciddi bir tehlikeye maruz bırakıldıklarını" belirtti. Buna ek olarak Bakanlık, "uçakta bulunan yolcuların uzun saatler boyunca insani olmayan koşullar altında haciz edildiklerini ve uçak mürettebatının kötü muameleye maruz bırakıldığını" ekledi.

Türk otoritelerinin bu davranışlarını düşmanca ve müstehcen bir davranış olarak nitelendiren Bakanlık, "Receb Tayyib Erdoğan hükümetinin Suriye'deki teröristleri barındırması, eğitmesi ve Suriye topraklarına sızmalarını kolaylaştırılmasının dikkate alınmasıyla Suriye ve halkına karşı düşmanca politikasına yeni bir gösterge teşkil ettiğini" belirtti.

SANA’ya konuşan Suriye Arap Havayolları Kurumu Genel Müdürü Ğayda Abdüllatif, Türk otoritelerinin söz konusu uçağın Ankara’dan ayrılmasına izin vermeden önce uçak mürettebatının uçağın Ankara’ya zorunlu iniş yaptığına ilişkin tutanağı imzalamayı reddetmesi nedeniyle mürettebata kötü muamelede bulunduklarını belirtti.

Abdüllatif, “Suriyeli sivil yolcu uçağının, teftiş etmek gerekçesiyle Türk F-16 tipi bir savaş uçağı tarafından ve pilota her hangi bir haber verilmeden ya da ikazda bulunmadan inişe zorlandığını” açıkladı.

Uluslararası ilke ve kuralların uygulanmamasıyla birlikte, Türk sivil hava rotasının daha önce bu konuda bilgilendirilmediğini ifade eden Abdüllatif, “Türk savaş uçaklarının Suriyeli sivil yolcu uçağına bilinçsiz bir şekilde aşırı yaklaşmaları sonucunda sivil hava taşımacılığında bir felaketin yaşanması eşiğine gelindiğini” kaydetti.

Türkiye Dışişlerinden açıklama: "İddialar gerçek dışı"
Dışileri Bakanlığı, Suriye uçağının indirilmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada, " Durum uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirilmiş ancak uçağın pilotunun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine, yerel saatle 17.15’te iniş gerçekleştirilmiştir. Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinden uçağın Ankara’dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir. Bakanlığımız ilgili birimleri arasında gerekli eşgüdüm kurularak, uçaktaki Rus yolcular hakkında düzenli olarak Büyükelçilik yetkililerine bilgi aktarılmıştır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Türk makamlarınca 10 Ekim’de Moskova-Şam güzergahında sefer yapan Suriye havayollarına ait ticari bir yolcu uçağının askeri malzeme taşıdığına dair alınan ihbar üzerine, anılan uçağın Ankara Esenboğa Havaalanına indirilmesine ve gerekli kontrollerin yapılmasına karar verilmiştir. Durum uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirilmiş ancak uçağın pilotunun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine, yerel saatle 17.15’te iniş gerçekleştirilmiştir. Uçağın alana inmesine takiben, uçaktaki tüm yolcuların emniyeti ve olabilecek ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemler alınmıştır.

Yolculara istedikleri takdirde uçağı terk ederek bekleme salonuna geçebilecekleri ve burada tarafımızdan ağırlanabilecekleri bildirilmiş, ancak yolcuların sadece bir kaçı uçaktan ayrılmış, çoğunluk uçakta beklemeyi tercih etmiştir. Ayrıca olabilecek sağlık sorunlarına anında müdahale edilebilmesini teminen, bir sağlık ekibi ve bir ambulans devamlı hazır bekletilmiş, yolculardan birinin rahatsız olduğuna dair bilgi alındığında uçağa doktor gönderilmiş, ancak ihtiyaç olmadığı cevabı alınmıştır.

Dolayısıyla, yolcuların hayatının ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmüş olmasına ilişkin olarak ortaya atılan endişelerin dayanağı bulunmamaktadır. Uçağın pilotu, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda tarafımıza bir bilgi vermemiştir. Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinden uçağın Ankara’dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir.

Büyükelçiliğin Rus yolcularla ilgili bildirimi yapmasını takiben, Bakanlığımız ilgili birimleri arasında gerekli eşgüdüm kurularak, uçaktaki Rus yolcular hakkında düzenli olarak Büyükelçilik yetkililerine bilgi aktarılmıştır. Konu hakkında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı da bu sabah Moskova Büyükelçiliğimiz tarafından bilgilendirilmiştir.