Soner Yalçın’ın özgürlüğü için Fransa’da kampanya başlatıldı

Odatv davasında tutuklu bulunan Soner Yalçın için özgürlük kampanyası başlatıldı.
Pazartesi, 12 Kasım 2012 13:01

Fransız l’Humanite Gazetesi ve Avrupa Parlamentosu’ndan Patrick le Hyaric Odatv Davası’nın tutuklu sanığı gazeteci Soner Yalçın için özgürlük kampanyası başlattı.

Paris: Evlat edinelim
Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla’nın haberine göre, kampanyanın en dikkat çekici öğelerinden biri ise Paris Belediyesi’nin Soner Yalçın’ı evlat edinme isteği oldu. Bu, Soner Yalçın özgürlüğüne kavuşana kadar Paris Belediyesi tarafından uluslararası kamuoyunda desteklenmesi anlamına geliyor. Aynı davanın tutuksuz sanıklarından Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Soner Yalçın için başlatılan “Özgürlük” kampanyası ile ilgili şu bilgileri verdi: “Fransız Senatör Michelle Demmesine, Avrupa genelinde bir kampanya için çalışıyor. Demmesine, Senato’da “Soner Yalçın neden tutuklu?” sorusunu gündeme getirecek. Senato’dan bir temsilcinin hem Soner Yalçın’ı Silivri’de ziyaret etmesi hem de 16 Kasım’daki davanın izlemesini sağlayacak. Paris Belediyesi, Türkiye’den Soner Yalçın’ın özgürlüğünü resmi olarak talep etmeyi de planlıyor. Fransa İnsan Hakları Ligi Başkanı Pierre Tartakowsky ise temsilcilerinden birini Odatv duruşmasına göndermeyi tasarlıyor. AP, Türkiye’deki basın özgürlüğü ve gazetecilerle ilgili davaları yakından izlemek amacıyla Ad-Hoc delegasyonu oluşturmuştu. Bu delegasyondan AP Milletvekili Jaroslaw Walesa, Odatv Davası’nı daha yakından takip etmek için Türkiye’ye gelip hükümet yetkilileri ile tekrar görüşmeyi planlıyor.”

İfade özgürlüğü güvence altına alınacak mı?
AP milletvekillerinden Patrick Le Hyaric, Türk yetkililerin, hükümetin susturmak istediği gazetecileri itibarsızlaştırmak için “Ergenekon darbe projesi”ne bağladığını belirterek, AP Komisyonu’na özetle şunları sordu:

* Soner Yalçın’ın gelecek duruşması 16 Kasım’dadır. Komisyon bu duruşmaya bir gözlemci gönderme konusunda ne düşünmektedir?
* Komisyon, Türk makamlarını basın ve ifade özgürlüklerini güvence altına almak konusunda yasalarını değiştirmeye ikna için ne gibi önlemler almayı düşünmektedir?