SGK yılda 10 kereden fazla hasta olanı uyaracak

SGK, bir yılda 10’un üzerinde başvuruda bulunan 2 milyon hasta tespit etti. Bu hastalara önce broşür gönderilerek uyarılacak, etkili olmazsa evlerinde ziyaret edilip doktora neden sık gittikleri sorulacak.
Salı, 30 Ekim 2012 19:10

Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık harcamalarını düşürmek için önümüzdeki yıldan itibaren yoğun bir denetim programı başlatılacak.

Star Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre sağlık harcamalarını düşürmenin formülünü arayan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, hastalık hastalarını yakın takibe aldı. Yapılan denetimlerde bazı vatandaşların her hafta doktora gittiğini tespit eden SGK, bir yılda 10’un üzerinde tedavi için başvuran 2 milyon hastayı önce broşür ile uyaracak. Broşürün etkili olmaması halinde ‘hastalık hastaları’evlerinde ziyaret edilerek niye sık doktora gittikleri sorulacak.

Yıllık sağlık harcamalarının 50 milyar liraya dayanması üzerine düğmeye basan SGK, sağlık giderlerini düşürmek için üç ayaklı denetim planı hazırladı. Doktor, eczane ve vatandaşlardan oluşan denetim planının hedefinde, günde 300 reçete yazan aile hekimleri, hastalara sürekli yüksek fiyatlı ilaçları satan eczaneler ve ‘hastalık hastası’ olarak nitelendirilen sık sıkdoktora giden vatandaşlar var. Denetim planının ilk iki aşamasında bulunan çok sayıda reçete yazan doktorlar ile yüksek fiyatlı ilaçları satan eczaneler tek tek tespit edildi.