Patronlar ve AKP'liler RTE Üniversitesi Vakfı için el ele verdiler!

Çok sayıda patron ve AKP'li siyasetçi, "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'ni şiarına uygun bir üniversite haline getirmek ve hayırlı çalışmalarda bulunmak için" bir araya gelerek Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nı kurdu.
Perşembe, 14 Şubat 2013 13:47

Patronlar ve AKP'liler bir araya gelerek başbakanın ismi verilen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ni geliştirmek ve “hayırlı çalışmalarda bulunmak için” Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nı kurdu. Vakfı kuranlar arasında THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, MNG Holding’in patronu Mehmet Nazif Günal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan ve Kosifler Grubu’nun önemli isimlerinden Mehmet Hasan Kosif, Dumankaya İnşaat, kuruculardan Halit Dumankaya, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Abdürrahim Albayrak ile Kalkavan ve Bayraktar gibi sermaye gruplarından bazı isimler yer aldı.

ANKA'nın haberine göre, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın kuruluşuna ilişkin ilanı Resmi Gazete’de yayınlandı. Vakfın ikametgahı Rize olarak belirlenirken, vakfın kurucuları arasında da çok sayıda Rizeli iş adamı ve siyasetçi yer aldı.

"Üniversiteni şiarına uygun bir vakıf"
Vakfın amacı, "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin şiarına uygun bir konuma en kısa sürede ulaşabilmesi ve eğitim alanında devletin kamu hizmeti yükünü azaltmak için hayırlı çalışmalarda bulunmak azim ve kararı ile Üniversitenin Fiziki ve teknolojik altyapısı ile eğitim, araştırma ve uygulama imkânlarının geliştirilmesine destek olmak, akademik ve idari personelinin, ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü desteği sağlamak, başarılı öğrencilerinin ödüllendirilmesi ve desteklenmesini sağlamak" olarak açıklandı. Vakfın malvarlığı ise 53 bin TL olarak belirlendi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nı kuran isimler şöyle sıralandı:

“Abdulkadir Kart, Abdulkadir Konukoğlu, Abdürrahim Albayrak, Adnan Ertem, Ahmet Gür, Ahmet Yazgan, Bayram Ali Bayramoğlu, Ali Zeki Saruhan, Arif Yılmaz, Şaban Cemil Kazancı, Cengiz Kaptanoğlu, Çamur Ali Kopuz, Davut Dişli, Emrullah Turanlı, Hakan Gültekin, Halil Bakırcı, Halit Dumankaya, Halim Mete, Hamdi Topçu, Hamdi Safi, Harun Mertoğlu, Hasan Kemal Yardımcı, Hasan Karal, Hayati Yazıcı, Hayrettin Özaltın, Hüseyin Atılgan, İbrahim Er, İbrahim Ekşi, İbrahim Karaosmanoğlu, İmdat Sütlüoğlu, İsmail Kahraman, Köksal Toptan, Lüffi Çırakoğlu, Lütfullah Yılmaz, Mehmet Erdoğan, Mehmet Hasan Kosif, Mehmet Emin Erkan, Mehmet Nazif Günal, Mehmet Cengiz, Metin Kalkavan, Mustafa Karaman, Necmeddin Bilal Erdoğan, Niyazi Mete, Nusret Bayraktar, Nurullah Çakır, Osman Erkan, Rahmi Metin, Seyfullah Hacımüftüoğlu, Süleyman Karakan, Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Şadan Kalkavan, Şeref Yıldız, Tahsin Usta.”