İranlı milletvekilleri Ankara'ya geliyor

İranlı bir gurup milletvekili, Suriyeli silahlı muhalifler tarafından Ağustos ayında kaçırılan 48 İran vatandaşının özgür bırakılması için Ankara’ya gelerek destek arayışında bulunacak.
Cuma, 09 Kasım 2012 14:19

İran’ın yarı resmi İSNA Haber Ajansı'na konuşan milletvekili İbrahim Ağa Muhammedi, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi milletvekillerinden oluşan bir heyetinin önümüzdeki hafta Ankara’ya geleceğini bildirdi.

DHA'nın haberine göre Özgür Suriye Ordusu tarafından kaçırılan rehinelerin durumunu görüşmek amacıyla İranlı parlamenterler Katar’ın başkenti Doha’da da temaslarda bulunacak.

Suriyeli muhalifler geçtiğimiz ağustos ayından bu yana 48 İranlıyı rehin tutuyor.

Tahran yönetimi, bugüne kadar defalarca Ankara ve Doha’dan Suriyeli muhalifler üzerindeki ağırlığını kullanarak vatandaşlarının özgür bırakılmasının sağlanmasını istedi.

Tahran yönetimi kaçırılan vatandaşlarının kutsal mekânları ziyaret amacıyla Suriye’de bulunduğunu belirtiyor. Suriyeli muhalifler ise rehin tutuğu kişilerin asker olduğunu ve Şam yönetimine destek amacıyla Suriye’de bulunduklarını savunuyor.