Dışişleri: Obama’nın açıklaması kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD Başkanı Obama’nın 24 Nisan “Ermenileri Anma Günü” vesilesiyle yaptığı konuşmaya dair yapılan açıklamada, Obama’nın konuşmasında kabul edilemez yönler bulunduğu bildirildi.
Cumartesi, 25 Nisan 2009 20:54

soL (HABER MERKEZİ) Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan "Ermenileri Anma Günü" vesilesiyle yaptığı konuşmaya bir açıklama yayınlayarak tepki gösterdi. Açıklamada, "Daha önceki yıllarda olduğu gibi ABD Başkanı Obama da 24 Nisan tarihinde 'Ermeni Anma Günü' vesilesiyle yazılı bir açıklama yapmıştır. Söz konusu açıklamada yer alan bazı ifadeleri ve 1915 olaylarıyla ilgili tarih yorumunu kabul etmemiz mümkün değildir" denildi.

1915 olayları bağlamında o dönemde ve o bölgede yüz binlerce Türkün hayatını kaybettiği gerçeğinin unutulmaması gerektiğinin altının çizildiği açıklamada şu sözlere yer verildi: "Tarih ancak gerçekliği tartışılamayacak kanıt ve belgeler temelinde yazılır ve değerlendirilir. Türk ve Ermeni uluslarının ortak tarihleri ancak tarafsız ve bilimsel verilerle incelenebilir ve değerlendirmeler tarihçiler tarafından bunun ışığında yapılabilir. Biz Türk-Ermeni diyaloğunun tarihsel boyutunu bu anlayışla destekliyoruz."

Dışişleri Bakanlığı, Obama'nın Türkiye'yle Ermenistan arasındaki "ilişkileri normalleştirme" sürecine yaklaşımını ise olumlu bulduğunu belirtti.